Kielecka jednostka w światowej elicie?

Data publikacji: 19.09.2019 16:51
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 19.09.2019. Konferencja polityków PiS. Na zdjęciu od lewej: Jarosław Rusiecki – przewodniczący senackiej komisji Obrony Narodowej, Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, Krzysztof Słoń - senator

Kielce. 19.09.2019. Konferencja polityków PiS. Na zdjęciu od lewej: Jarosław Rusiecki – przewodniczący senackiej komisji Obrony Narodowej, Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, Krzysztof Słoń - senator
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych może stać się certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zabiegają o to politycy Prawa i Sprawiedliwości. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przyznał, że będzie to wymagało pewnych kroków o charakterze dyplomatycznym i logistycznym, jednak ma nadzieję, że uda się osiągnąć cel.

Centrum dostanie certyfikat ONZ, jeśli spełni szereg wymagań. Chodzi między innymi o to, aby osoby prowadzące szkolenia miały wysokie kwalifikacje zawodowe oraz aby była odpowiednia liczba słuchaczy.

- W naszym przekonaniu ze spełnieniem tych warunków nie powinno być problemów. Rzecz w tym, aby tę procedurę przeprowadzić szybko. Centrum musi przygotować dokumentację, która trafi do Nowego Jorku i jeżeli tam zostanie oceniona pozytywnie, to na tym procedura się zakończy, a centrum otrzyma certyfikat. Jeżeli okaże się, że dokumentacja będzie wymagała wyjaśnień, to być może przyjadą tu inspektorzy. Chcielibyśmy, aby zakończyło się to na pierwszym etapie i będziemy do tego zmierzali - dodał Piotr Wawrzyk.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS, szef Senackiej Komisji Obrony dodał, że posiadanie certyfikatu umocniłoby pozycję Centrum jako ośrodka szkoleniowego.

- To przedsięwzięcie, które inicjuje wiceminister Piotr Wawrzyk ma wielkie znaczenie. Jako senator, mam nadzieję także przyszłej kadencji, będę to wspierał. Te działania są słuszne dla wzmocnienia pozycji międzynarodowej Polski i Sił Zbrojnych - powiedział parlamentarzysta.

Senator Krzysztof Słoń z PiS przypomniał, że obecnie rząd przeznacza ponad 2% PKB na obronność.

- Kilka lat temu działanie jednostki na Bukówce było zagrożone. Rząd PO-PSL nie widział możliwości dalszego funkcjonowania centrum w tym wymiarze i w tym znaczeniu. Dziś jest inaczej - dodał senator Krzysztof Słoń.

Obecnie, certyfikat ONZ ma sześć ośrodków szkoleniowych na świecie. Kieleckie centrum obchodzi 30-lecie działalności.

Reklama