Dziewięć wieków parafii św. Mikołaja

Data publikacji: 21.09.2019 15:06
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Lisów. Uroczystości 900 lat istnienia parafii św. Mikołaja

Lisów. Uroczystości 900 lat istnienia parafii św. Mikołaja
Lisów. 21.09.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Parafia św. Mikołaja w Lisowie świętuje 900 lat istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W trakcie homilii biskup zaznaczył rolę ludzi tworzących wspólnotę parafialną. Dzięki temu parafia przetrwała tyle lat. Wspomniał również burzliwą historię parafii i samego kościoła.

- Z głęboką wdzięcznością chcemy dziękować tym pokoleniom szlachetnych ludzi tej ziemi, którzy przez minione wieki tworzyli tę parafialną wspólnotę. Aby zdać sobie sprawę z powagi tego jubileuszu, trzeba przypomnieć, że od roku 1119 minęło całe 900 długich lat - mówił biskup.

Dla parafian kościół w Lisowie to symbol regionu i centrum ich tożsamości kulturowej.  Miejsce, z którym wiążą najcieplejsze wspominania.

- Choć nie pochodzę z Lisowa, to często odwiedzam tę parafię. Od dziecka chodziliśmy tutaj na ważniejsze święta, ale przede wszystkim na cudowne odpusty, które bardzo miło wspominam - mówi jeden z uczestników uroczystości.

Poseł PiS Bogdan Latosiński stwierdził, że parafia w Lisowie jest jednym z najcenniejszych punktów kultury i historii Polski, a jej mieszkańcy mogą czuć się wyróżnieni, że biorą czynny udział w tworzeniu się polskiej tożsamości narodowej i religijnej.

Lisów. Uroczystości 900 lat istnienia parafii św. MikołajaLisów. 21.09.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Parafia św. Mikołaja w Lisowie jest jedną z najstarszych w diecezji kieleckiej i regionie świętokrzyskim. W okolicy Lisowa, położonego na trasie z Kielc do Chmielnika, starsze były tylko parafie w Kijach i Wiślicy. Pierwsza wzmianka o parafii Lisów znajduje się w zapisach z 1119 roku w katedrze krakowskiej. W 1326 roku pisał o niej także Jan Długosz. Kościół cudem przetrwał wojenne zawieruchy, w tym front pod koniec II wojny światowej i styczniową bitwę.

Trzydniowe uroczystości związane z jubileuszem 900-lecia parafii w Lisowie rozpoczęły się w piątek. W niedzielę po mszy świętej o godzinie 11.30 zaplanowano spotkanie dla wszystkich parafian i gości. Mieszkańcy Lisowa i sąsiednich parafii wspólnie z zawodowymi aktorami przygotowali też spektakl złożony z 3 aktów, przedstawiających historię parafii Lisów. Sztuka zostanie zaprezentowana w sobotę i niedzielę po mszy świętej.

Reklama