Elewi złożyli przysięgę. Brygada WOT coraz liczniejsza

Data publikacji: 21.09.2019 16:40
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.09.2019 Kielce. Przysięga elewów WOT

21.09.2019 Kielce. Przysięga elewów WOT
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

150 ochotników powołanych do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę na Placu Wolności w Kielcach. Słowa roty przysięgi na sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złożyli elewi, którzy zakończyli szesnastodniowe szkolenie poligonowe.

W uroczystościach wziął udział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał Wiesław Kukuła, który podkreśla, że nawet dla doświadczonych żołnierzy obecność na przysiędze jest wyjątkowym przeżyciem.

- Serce rośnie, kiedy patrzy się na nowych ludzi którzy wchodzą do naszej służby. Świętokrzyska brygada WOT rozwija się świetnie, jest także przykładem tego jak wspaniale można łączyć zdolności Wojsk Obrony Terytorialnej z potrzebami lokalnej społeczności. W Świętokrzyskiem jest to szczególnie widoczne - zaznacza.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT, zaznacza, że brygada w regionie stale się rozrasta, dzięki czemu w przyszłości żołnierze WOT będą mogli jeszcze lepiej służyć pomocą mieszkańcom regonu.

- Ostatnie 16 dni nowi terytorialsi spędzili na dwóch poligonach w Nowej Dębie i Wędrzynie. Są dobrze przygotowani do rozpoczęcia trzyletniego okresu nabywania swoich zdolności bycia pełnoprawnymi żołnierzami WOT. Przed nimi teraz szkolenie indywidualne, przez najbliższy rok będą poznawać m.in. uzbrojenie i zadania taktyczne do których przewidywana jest brygada - dodaje.

Przysięgę na Placu Wolności złożył młodszy szeregowy Mateusz Cieniekin. Podkreśla, że dla niego to wyjątkowe przeżycie, które zapamięta na długie lata. Jak zaznacza służba w WOT jest dla niego możliwością do tego, aby służyć ojczyźnie poprzez pomoc osobom w najbliższej okolicy.

W przysiędze żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli także udział parlamentarzyści. Premiera Mateusza Morawieckiego podczas uroczystości reprezentował poseł Krzysztof Lipiec, prezes regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak stwierdził parlamentarza, kolejna przysięga żołnierzy WOT jest ważnym wydarzeniem dla całego kraju.

- Wojsko Polskie zostało zasilone nową kadrą, ludźmi, którzy będą służyć w obronie terytorialnej naszego kraju. Jestem dumny, że mogłem uczestniczyć w tej uroczystości i być tutaj pośród tych, którzy bez przymusu, kierowani jedynie swym patriotyzmem podjęli decyzję o tym aby służyć w Polsce - dodaje. 

Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, zaznacza, że po sobotniej przysiędze, świętokrzyska brygada WOT liczy już ponad tysiąc żołnierzy.

- To ochotnicy i żołnierze zawodowi, ale przede wszystkim to osoby, które pochodzą z naszego regionu, naszych miast, wsi i miasteczek. Terytorialsi są gotowi do tego, aby powiększać swoje możliwości i wiedzę w działaniach operacyjnych Wojska Polskiego. Są także gotowi do niesienia pomocy swoim sąsiadom przy sytuacjach kryzysowych czy klęskach żywiołowych - dodaje.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że Wojska Obrony Terytorialnej to formacja niezwykle potrzebna, która udowodniła swoją skuteczność w województwie świętokrzyskim podczas sytuacji kryzysowej związanej z zagrożeniem powodziowym i dlatego cieszy fakt, że kolejni żołnierze zasilają szeregi tej formacji.

- Jestem, przekonana, że ci, którzy dzisiaj złożyli przysięgę, w podobny sposób będą bronić nas, mieszkańców województwa świętokrzyskiego w czasie pokoju. Wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba m.in. na skutek klęsk żywiołowych, gdy będziemy potrzebowali wsparcia. Za to wam serdecznie dziękuję - dodaje wojewoda.

W skład 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT wchodzą 101. Batalion Piechoty Lekkiej w Kielcach i 102. Batalion w Sandomierzu.

Reklama