Wiślica uhonorowała Krzysztofa Lipca [ZDJĘCIA, KOMENTARZE]

Data publikacji: 21.09.2019 18:38 / Data aktualizacji: 21.09.2019 18:51
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiślica. Uroczysta XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Wiślicy - wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wiślica posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Na zdjęciu: Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Krzysztof Lipiec

Wiślica. Uroczysta XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Wiślicy - wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wiślica posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Na zdjęciu: Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Krzysztof Lipiec
21.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, został honorowym obywatelem Wiślicy. Wyróżnienie otrzymał podczas Uroczystej XV Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Wiślicy.

Oprócz aktu nadania honorowego obywatela Wiślicy władze miasta przekazały posłowi także symboliczny klucz, wykonany z mosiądzu do bram miasta ze stylową dedykacją oraz szablę kawaleryjską jako dar od mieszkańców miasta i gminy.

Uroczystości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. W ceremonii wzięli udział radni miejscy Wiślicy, mieszkańcy, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej w tym, m.in., poseł Marek Kwitek, senator Jacek Włosowicz, który reprezentował premiera Mateusza Morawieckiego, poseł Bogdan Latosiński oraz przedstawiciele województwa na czele z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim i przewodniczącym sejmiku Andrzejem Prusiem oraz starosta kielecki Mirosław Gębski.

  Wiślica. Uroczysta XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Wiślicy - wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wiślica posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Na zdjęciu: Jarosław Jaworski - burmistrz Miasta i Gminy Wiślica oraz Krzysztof Lipiec21.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec zasiadł w szykownym fotelu przypominającym tron królewski. Przewodniczący rady miejskiej Jacek Gocyk zaznaczył, że fotel to tron w stylu gotyckim, jeden z zabytków znajdujących się w kolegiacie Wiślickiej. Jak dodaje jest to bardzo szczególne i zaszczytne miejsce.

- Na tym tronie siedzieli wybitni Polacy poczynając od prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego czy też Arcybiskupa Krakowskiego Karola Wojtyły. To zabytek wielkiej wagi dla historii Wiślicy - zaznacza przewodniczący.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jarosław Jaworski. Jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Kielce, sobotnia uroczystość to wyjątkowy moment dla całej lokalnej społeczności. To również docenienie zasług posła w rozwoju Wiślicy.

- Poseł Krzysztof Lipiec trwale wpisał się w krajobraz Wiślicy. Od lat wspiera Wiślicę. Nie tylko sprawy związane z infrastrukturą. Poprzez swoje działania przywraca blask wiślickim zabytkom. Opieka, którą otacza Wiślicę promieniuje na pozostałe miejscowości - podkreśla burmistrz.

  Wiślica. Uroczysta XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Wiślicy - wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wiślica posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Na zdjęciu: Jarosław Jaworski - burmistrz Miasta i Gminy Wiślica oraz Krzysztof Lipiec21.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei Laudację na cześć laureata wygłosiła radna Danuta Grigo.

- Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność przedstawienia Państwu sylwetki wieloletniego posła Ziemi Świętokrzyskiej, lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, pana Krzysztofa Lipca - powiedziała w pierwszych słowach radna Danuta Grigo.

Następnie przypomniała najważniejsze aspekty działalności zawodowej, społecznej, politycznej oraz szczególne związki Krzysztofa Lipca z miastem i życiorys posła.

Jak podkreśliła, dzięki uporowi i zaangażowaniu Krzysztofa Lipca Wiślica jest miastem.

- Pana działalność polityczna i społeczna, postawa patriotyczna, zaangażowanie w życie religijne oraz kultura osobista niech stanie się wzorcem do naśladowania dla innych polskich polityków. Jako samorząd miasta i gminy Wiślicy czujemy się dumni i zaszczyceni, że w gronie honorowych obywateli mamy tak wybitną osobę - mówiła radna Danuta Grigo.

  Wiślica. Uroczysta XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Wiślicy - wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wiślica posłowi PiS Krzysztofowi Lipcowi21.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec podziękował za ten wyjątkowy tytuł. Jak powiedział, jest wdzięczny, że dostąpił zaszczytu bycia mieszczaninem królewskiego grodu, jakim jest Wiślica. Dodał, że dla niego jest to jednocześnie wielkie zobowiązanie.

- To jest dla mnie godność, która została mi przypisana przez społeczeństwo. Wiślica jest moim miastem. Muszę o to miasto jeszcze bardziej zabiegać. Wiślica to piękne wspaniałe miasto, które kiedyś promieniowało na całą Polskę. Mam takie przekonanie, że ten dobry czas dla Wiślicy nadszedł - zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec.

Wniosek o przyjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela posłowi złożyli mieszkańcy gminy Wiślica. Jak powiedział Andrzej Solarski, przewodniczący zarządu mieszkańców Miasta Wiślica, ludzie w ciągu 48 godzin zebrali odpowiednią liczbę głosów. Następnie uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie.

- Poseł Krzysztof Lipiec jest ambasadorem. Działa dla Wiślicy, dużo wie o Wiślicy. Robi wszystko, by Wiślica się rozwijała. Poseł podejmował i podejmuje wiele inicjatyw. Przykładem jest gazyfikacja gminy, budowa ścieżki rowerowej czy wymiana oświetlenia. Mamy z nim bezpośredni kontakt. Zawsze możemy się do niego zwrócić w różnych sprawach. Jest mieszkańcem Wiślicy - mówi Andrzej Solarski.

Jest to drugi w historii tytuł honorowego obywatela Wiślicy. Pierwszy trafił do profesora Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

  Wiślica. Uroczysta XV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Wiślicy - wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wiślica posłowi Krzysztofowi Lipcowi21.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce


POSEŁ KRZYSZTOF LIPIEC HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA WIŚLICA - KOMENTARZE

 Bogdan Latosiński, poseł PiS: - Nie kryję zadowolenia, że mogłem brać udział w uroczystości, która miała miejsce w kolebce polskiego chrześcijaństwa. Wyróżnienie dla posła Krzysztofa Lipca od mieszkańców i samorządowców takiej miejscowości to szczególne uznanie. Determinacja kolegi parlamentarzysty na rzecz mieszkańców Wiślicy jest ogromna. Na niego zawsze można liczyć. Zawsze jest do dyspozycji, zawsze służy pomocą. Nic lepszego nie może polityka spotkać jak właśnie taka nagroda jaką dziś otrzymał.

Marek Kwitek, poseł PiS: - To mu się po prostu należało. Jego zasługi w przywrócenie praw miejskich czy jakiekolwiek inne prace na rzecz społeczności Wiślicy są niezaprzeczalne. Podziwiam go za ten upór, za konsekwencje. Jest liderem. Mobilizuje wokół siebie wielu ludzi. Myślę, że mieszkańcy nie zawiodą się. Pomagał i będzie nadal pomagać, aby Wiślica odzyskała swój dawny blask.

Jacek Włosowicz, senator PiS: - Tytuł honorowego obywatela Wiślicy to dla posła Krzysztofa Lipca wielki zaszczyt, ale i satysfakcja z pracy, którą wykonuje na rzecz całego województwa, szczególnie dla Wiślicy. W laudacji znalazło się mnóstwo dowodów jak poseł Krzysztof Lipiec na swój sposób ukochał ziemię Wiślicką i jak bardzo jest zaangażowany w zmiany, które w niej zachodzą.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego: - Poseł całe serce oddaje dla Polski, województwa. Szczególnie oddaje je dla Wiślicy. Cieszę się, ponieważ znam posła od wielu lat. Sądzę, że ten tytuł nie jest przyznany na wyrost. Jednocześnie jestem przekonany, że poseł będzie go traktował z całym zaangażowaniem.


POSEŁ LIPIEC HONOROWYM OBYWATELEM WIŚLICY [ZAPIS RELACJI]

Reklama