Studio Polityczne Radia Kielce: emocje wokół kontrowersyjnej akcji społecznościowej

Data publikacji: 22.09.2019 12:57
Autor: Katarzyna Podraza , Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Studio Polityczne Radia Kielce

Studio Polityczne Radia Kielce
22.09.2019 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nie milkną komentarze dotyczące prowadzonej w mediach społecznościowych akcji „Nie świruj, idź na wybory”, która - według założeń jej twórców - poprzez wzbudzenie kontrowersji miała zachęcić do udziału w nadchodzących wyborach i zmobilizować Polaków do pójścia do urn 13 października. Przedsięwzięcie skrytykowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Zażenowany ośmieszaniem w spocie osób niepełnosprawnych jest Artur Konarski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach.

- Człowiek powinien traktować drugiego człowieka, jak sam chciałby być traktowany. Widzimy to niezadowolenie i wcale się nie dziwię. To jest bardzo niesmaczne, nieeleganckie, niekulturalne, uważam, że społeczeństwo będzie wiedziało, na kogo głosować. Wszyscy mówią, że to jest polityka, to znaczy, że polityka ma być poniżej pewnych kryteriów? Ja tak nie uważam - powiedział Artur Konarski.

Zdaniem Andrzeja Swajdy z PSL-Koalicji Polskiej, nie powinno się w debacie publicznej używać porównań, które kogoś w jakiś sposób ośmieszają i dyskryminują.

- Raczej powinniśmy się kierować zasadą wzajemnego szacunku, to jest dzisiaj nam potrzebne - mówił gość Studia Politycznego Radia Kielce.

Jednocześnie przyznał, że powinno się  podejmować akcje, które zwiększałyby udział wyborców w głosowaniu.

- Dzisiaj frekwencja na poziomie 50 procent to jest zdecydowanie za mało. Mamy 30 milionów wyborców w kraju a głosuje tylko 15 milionów. Powinniśmy podnosić frekwencję, ale nie w ten sposób - zaznaczył.

Z kolei Lucjan Pietrzczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach, mimo udziału w spotach osób popierających, m.in., Platformę Obywatelską zaprzeczył, że twórcami akcji „Nie świruj, idź na wybory” jest opozycja.

- To co się zdarzyło nie przyniosło spodziewanego efektu. Taki nietrafiony pomysł i nieodebrany pozytywnie. Chciałbym podkreślić zdecydowanie, że opozycja nie była twórcą tego projektu. Jest nią osoba z imienia i nazwiska, która zaproponowała nakręcanie filmików, a nie opozycja była jego twórcą. Występowało tam dużo osób, a na koniec obrazy zostały zmodyfikowane, wyciągnięto wniosek. Okazało się, że to powinno być w innej formie - mówi Lucjan  Pietrzczyk.

W dotychczasowych spotach wystąpili już m.in. Janusz Gajos, Zbigniew Hołdys, Kamil Sipowicz, Anna Cieślak, Anna Nehrebecka i Wojciech Pszoniak.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:

Reklama