Sport zamiast smartfona. Dla uczniów to będzie aktywny tydzień

Data publikacji: 22.09.2019 13:20
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik

Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Chodzenie na szczudłach, turniej skakania na skakance, ale również bardziej tradycyjne mecze piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki - tak będzie wyglądał Europejski Tydzień Sportu w świętokrzyskich szkołach. Zaczyna się on już od poniedziałku.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, mówi, że jego urząd i większość szkół po raz pierwszy włącza się w Europejski Tydzień Sportu, ale bardzo pozytywnie zaskoczyło go zainteresowanie.

- Zgłosiło się około 400 szkół. Nauczyciele wychowania fizycznego mają bardzo różne pomysły na zaangażowanie młodzieży w sport. Będą organizowane zawody piłki nożnej, ręcznej, ale też rajdy rowerowe połączone z pogadankami na temat bezpieczeństwa na drodze - zapowiada Kazimierz Mądzik.

Kurator zapewnia, że również urzędnicy zaangażują się sportowo. Na boisku zmierzą się pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego i urzędnicy marszałka. Sam kurator planuje rajd rowerowy do Radoszyc, gdzie w piątek odbędzie się Gminny Dzień Sportu. Z tej okazji odbędzie się szereg zawodów międzyszkolnych oraz otwarcie bieżni lekkoatletycznej.

Kazimierz Mądzik ma nadzieję, że taki aktywny tydzień w świętokrzyskich szkołach przekona młodych ludzi, że sport sprawia przyjemność.

- Na pewno nie przekonamy wszystkich, to byłoby zbyt piękne. Mam jednak nadzieję, że część uczniów interesujących się do tej pory głównie swoim telefonem, polubi sport. Chcemy im pokazać alternatywny sposób spędzania wolnego czasu - mówi kurator.

Podsumowaniem sportowych imprez będzie sobotni XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2019”. Dla uczestników przygotowano 12 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Uczestników poprowadzą świętokrzyscy przewodnicy, którzy zadbają o bezpieczeństwo oraz przedstawią ciekawostki dotyczące regionu świętokrzyskiego.

Reklama