Ziobro: akt oskarżenia ws. prywatyzacji KKSM już gotowy [ROZMOWA]

Data publikacji: 22.09.2019 16:00 / Data aktualizacji: 23.09.2019 12:57
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Siedziba spółki Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych

Kielce. Siedziba spółki Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Byli urzędnicy ministerstwa skarbu z czasów rządu PO-PSL i osoby wyznaczone wówczas do zarządzania Kieleckimi Kopalniami Surowców Mineralnych zasiądą na ławie oskarżonych. Prokuratorzy przygotowali akt oskarżenia w sprawie nieprawidłowości przy prywatyzacji kieleckich „Marmurów”.

- W ciągu siedmiu dni trafi on do sądu - zapowiedział w rozmowie z Radiem Kielce Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. - Dokument liczy 600 stron i zawiera oskarżenia wobec sześciu osób. To cała paleta zarzutów pod adresem tych osób. Dotyczy to urzędników ministerstwa skarbu państwa, ówczesnego rządu Platformy Obywatelskiej oraz osób, które były wyznaczone do zarządzania tym przedsiębiorstwem - dodaje minister.

Zbigniew Ziobro wyjaśnia, że to nie koniec sprawy, ponieważ do odrębnego postępowania zostały skierowane wątki dotyczące funkcjonariuszy Najwyższej Izby Kontroli, którzy przedstawili fałszywą opinię co do prawidłowości procesu prywatyzacji. Osobno rozpatrywany będzie również wątek dotyczący ministra skarbu Aleksandra Grada z PO i dwóch wiceministrów tego resortu, m.in., Jana Burego z PSL. Wszyscy oni odegrali znaczącą rolę w sprzedaży KKSM bankrutującej spółce.

- Sprzedali to przedsiębiorstwo oszustowi-firmie, która już wtedy była niewypłacalna. Oni o tym wiedzieli, mamy na to dokumenty. Dlatego zdumiewająca była dla mnie decyzja prokuratury z czasów PO, która umorzyła tę sprawę stwierdzając, że nic się nie stało - mówi Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości zaznacza, że tylko zmiana władzy w 2015 roku uratowała KKSM przed całkowitym zniszczeniem.

Przypomnijmy, znajdujące się w bardzo dobrej kondycji finansowej Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zostały sprywatyzowane w 2011 roku. 85 procent akcji firmy od Skarbu Państwa przejęła spółka Dolnośląskie Surowce Skalne. Kilka miesięcy później warszawski sąd ogłosił jej upadłość likwidacyjną.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwościFot. Radio Kielce

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z MINISTREM ZBIGNIEWEM ZIOBRO:

Reklama