Ziobro: miliardy odebrane przestępcom

Data publikacji: 22.09.2019 17:00 / Data aktualizacji: 23.09.2019 12:57
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
Fot. Radio Kielce

Wprowadzone przez rząd zmiany w prawie sprawiły, że do budżetu państwa trafiają miliardy złotych, pochodzące z przestępstw. Stało się to możliwe, dzięki tak zwanej konfiskacie rozszerzonej - podkreśla w rozmowie z Radiem Kielce minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Największe przejęcie, to prawie 1,5 miliarda złotych, odebranych mafii narkotykowej z Ameryki Południowej.

Minister Zbigniew Ziobro zwraca uwagę, że dzięki nowym przepisom, kwoty przejmowane od przestępców wzrosły kilkudziesięciokrotnie.

- W czasie Platformy Obywatelskiej, to było w ciągu roku 160 mln złotych, a do końca sierpnia tego roku, to kwota 3 mld 300 mln złotych, a więc suma wielokrotnie większa. Tylko jedno zabezpieczenie dotyczyło kwoty 1 mld 400 mln złotych. Odebraliśmy pieniądze mafii kokainowej z Ameryki Południowej - wylicza szef resortu sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro zwraca uwagę, że wprowadzenie konfiskaty rozszerzonej konsekwentnie blokowały rządy PO-PSL, dlatego przez Polskę mogły przechodzić pochodzące z przestępstw pieniądze tego rzędu.

Minister sprawiedliwości podkreśla, że 1,4 miliarda złotych, to kwota, która wystarcza na pokrycie rocznych kosztów programu 300 plus, dla 4,5 mln polskich dzieci.

Konfiskata rozszerzona pozwala na zajęcie przestępczego majątku, nie tylko osobom podejrzanym, ale również tym, które stały się jego właścicielami wiedząc, że pochodzą z przestępstwa. To zabezpieczenie uniemożliwia np. przepisywanie majątku na członków rodziny.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z MINISTREM ZBIGNIEWEM ZIOBRO:

Reklama