Odwrócony pomnik na Sienkiewicza. Dlaczego?

Data publikacji: 23.09.2019 15:28
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 18.09.2019. Odsłonięcie monumentu poświęconego dr. Stanisławowi Ignacemu Łaszczyńskiemu

Kielce. 18.09.2019. Odsłonięcie monumentu poświęconego dr. Stanisławowi Ignacemu Łaszczyńskiemu
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Nowy monument na ulicy Sienkiewicza w Kielcach przykuwa uwagę przechodniów. Jednym z powodów może być sposób jego ustawienia.

Postument z tablicą poświęconą Stanisławowi Ignacemu Łaszczyńskiemu, wynalazcy związanemu z regionem świętokrzyskim skierowany jest nie w stronę deptaka, a całkowicie na odwrót, w kierunku przystanku autobusowego i stojącego nieopodal drzewa.

Za jego umiejscowienie odpowiadał Urząd Miasta Kielce. Jak mówi Michał Daranowski, taki sposób instalacji wymusił stosunkowo duży ruch pojazdów na tym odcinku ulicy. Dzieje się tak, głównie ze względu na znajdujące się tam sklepy i restauracje, do których dojeżdżają samochody dostawcze.

- Nawet w trakcie ustalania konkretnego umiejscowienia pomnika musieliśmy przepuszczać samochody wjeżdżające z Paderewskiego wprost na chodnik i deptak, a w trakcie montowania stało tam kilka aut. W trakcie oficjalnego odsłonięcia okazało się, że takie ustawienie bardzo dobrze się sprawdza, co bardzo nas ucieszyło - mówi Michał Daranowski.

Pomnik upamiętnia żyjącego w latach 1872-1939 Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. Naukowiec zasłynął jako wynalazca nowej metody pozyskiwania miedzi i cynku, która do dziś używana jest w hutach na całym świecie.

Tagi do tego wpisu
Reklama