Wawrzyk: USA angażuje się na poważnie w obronę naszego bezpieczeństwa

Data publikacji: 23.09.2019 22:32
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiceminister Piotr Wawrzyk

Wiceminister Piotr Wawrzyk
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Spotkanie i rozmowa prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych jest kolejnym etapem zacieśniania wzajemnych relacji pomiędzy naszymi krajami - stwierdził profesor Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, komentując podpisanie przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa wspólnej deklaracji dotyczącej szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

- Sam fakt uzgodnień militarnych pokazuje, że Amerykanie angażują się na poważnie w obronę naszego bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś jeszcze kilkanaście miesięcy temu mówił, że może być problem z relacjami w zakresie obecności wojsk USA w Europie, to przykład podpisanego w poniedziałek porozumienia pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Amerykanie w sposób radykalny zwiększają swoje zaangażowanie w tym zakresie szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej, czego przykładem jest Polska - dodaje.

Zdaniem Piotra Wawrzyka, zacieśnienie współpracy militarnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi wpłynie znacząco na pozycję naszego kraju, także w ramach Unii Europejskiej.

- Zawsze państwo, które staje się bliskim sojusznikiem USA, jest inaczej traktowane przez pozostałe państwa szczególnie w Europie, czego przykładem do tej pory była Wielka Brytania. Wygląda na to, że w ramach Unii Europejskiej po brexicie Amerykanie chcą, abyśmy pełnili tę rolę, którą do tej pory pełniła Wielka Brytania. Z pewnością będzie tak, że nasi partnerzy europejscy będą musieli w sposób radykalny zmienić swoje podejście do Polski i jeszcze bardziej brać pod uwagę nasz głos - mówi.

Wiceminister spraw zagranicznych pozytywnie odniósł się także do deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiedział zniesienie wiz dla Polaków w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Podpisana w Nowym Jorku przez prezydentów Polski i USA deklaracja dotycząca pogłębienia współpracy militarnej potwierdza trwałe zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce z 4,5 do 5,5 tys. żołnierzy.

Reklama