Jak wzbudzić u dziecka zamiłowanie do czytelnictwa? W Jędrzejowie mają pomysł

Data publikacji: 24.09.2019 18:36
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.09.2019 Jędrzejów. Inauguracja kampanii „Mała książka - wielki człowiek”

24.09.2019 Jędrzejów. Inauguracja kampanii „Mała książka - wielki człowiek”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

25 wyprawek czytelniczych trafiło do dzieci z jędrzejowskiego Przedszkola nr 1 w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa oraz Renata Kawiorska, sekretarz gminy i bibliotekarki z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oprócz książek rozdawali najmłodszym również Karty Małego Czytelnika.

Jak poinformowała Beata Satro, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę. Po zebraniu dziesięciu, każdy zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania, a także niespodzianką. Jak dodała, to ważna akcja, ponieważ ma na celu zaszczepienie „bakcyla” czytania i wypożyczania książek, czyli wyrobienia nawyku obcowania z książką.

Jak przypomniała, ubiegłoroczna pierwsza edycja kampanii, która skierowana została tylko do trzylatków, zakończyła się sukcesem, ponieważ jędrzejowska placówka wzbogaciła się o około 40 nowych najmłodszych czytelników.

Jak mówiły mamy, które przyszły do przedszkola po odbiór wyprawki, takie akcje zachęcają do odwiedzania bibliotek i częstego wspólnego czytania książek. Jak przyznały, dzieci jeszcze nie były w bibliotece, dlatego dzięki karcie, którą dziś otrzymały na pewno się wybiorą, aby pokazać najmłodszym, jak wygląda prawdziwa biblioteka.

- Wspólne czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię i uspołecznia dzieci, ale także uczy nawyku, który niesie za sobą same pozytywy - stwierdziły.

Barbara Kasprzak, nauczycielka w grupie 4- i 5-latków w Przedszkolu nr 1 powiedziała, że łatwo da się rozpoznać dzieci, którym rodzice dużo i często czytają. Jak mówi, takie dzieci są bardziej otwarte, mają większy zasób słów, fantazję oraz pięknie potrafią opowiadać bajki. Natomiast dzieci, które rzadko obcują z książkami są skryte, nie lubią opowiadać i często są skrepowane.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie oraz w filiach w Rakowie i Prząsławiu w sumie do rozdania jest blisko 100 wyprawek czytelniczych.

Jędrzejowska placówka jest jedną z 5200 bibliotek w Polsce, które realizują projekt czytelniczy adresowany tym razem do dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Reklama