Stypendia kuszą studentów. Dzięki grantom będą lekarze w regionie

Data publikacji: 25.09.2019 17:31
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
03.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

31 przyszłych lekarzy, od października będzie dostawać stypendia od samorządu województwa. Zarząd województwa zatwierdził przyznanie grantów naukowych dla studentów medycyny. Od przyszłego roku akademickiego stypendia otrzyma ich jeszcze więcej.

Stypendia pierwotnie miało otrzymać 30 osób, ale ponieważ zainteresowanie nimi przerosło oczekiwania władz, przyznano jedno dodatkowe stypendium - informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa. 

- Zgłosiło się 49 osób, przy czym formalne kryteria spełniło 48. Musieliśmy więc przyjąć dodatkowe kryterium, które pozwoliłoby nam rozstrzygnąć konkurs. Uznaliśmy, że będzie to średnia ocen - mówi marszałek.

W efekcie, ostatnie 30. miejsce zajęły dwie osoby z taką samą średnią. Zarząd województwa zadecydował, że obie zostaną ujęte w programie stypendialnym.

Marek Bogusławski nie kryje, że stypendia okazały się skutecznym sposobem na przyciągnięcie do regionu przyszłych lekarzy.

- To dobrze rokuje na przyszłość. Uczniowie będą mogli korzystać z naszego wsparcia, a później my z ich wsparcia po zakończeniu przez nich studiów. Rozpoczną pracę w szpitalach podległych marszałkowi województwa. Zainteresowanie w tegorocznym naborze skłoniło nas do zwiększenia liczby stypendiów w nowym roku akademickim do 40 osób - przyznaje.

Stypendia dla studentów medycyny wynoszą 2 tysiące złotych miesięcznie. Będą wypłacane od 1 października 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku.

Reklama