Trwają przygotowania do Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej

Data publikacji: 25.09.2019 18:37
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.09.2019 Na zdjęciu członkowie komitetu organizacyjnego Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od lewej:
Jarosław Czarnecki - Stowarzyszenie Wspólnota Świętokrzyska, Bożena Kolasa - Stowarzyszenie Wspólnota Świętokrzyska, ks. Prałat Jan Sarwa - proboszcz parafii sw. Michała Archanioła, ks. Tomasz Lis - rzecznik diecezji sandomierskiej, Ewa Jurkowska-Siwiec - dyrektor Szkoły Muzycznej w Ostrowcu, Krystyna Anna Jurys, s. Zofia Kuska - dyrektor Szkoły Katolickiej w Ostrowcu

25.09.2019 Na zdjęciu członkowie komitetu organizacyjnego Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od lewej: Jarosław Czarnecki - Stowarzyszenie Wspólnota Świętokrzyska, Bożena Kolasa - Stowarzyszenie Wspólnota Świętokrzyska, ks. Prałat Jan Sarwa - proboszcz parafii sw. Michała Archanioła, ks. Tomasz Lis - rzecznik diecezji sandomierskiej, Ewa Jurkowska-Siwiec - dyrektor Szkoły Muzycznej w Ostrowcu, Krystyna Anna Jurys, s. Zofia Kuska - dyrektor Szkoły Katolickiej w Ostrowcu
Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Ostrowiec Świętokrzyski przygotowuje się do Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych z inicjatywy biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Przez cały tydzień od 6 do 13 października, w ostrowieckich kościołach i instytucjach kultury będą się odbywały darmowe koncerty, pokazy filmów, wernisaże i warsztaty muzyczne. Wszystkie wydarzenia będą promowały szeroko rozumianą kulturę chrześcijańską, zarówno w dziedzinie muzyki, kinematografii, rzeźby, malarstwa, literatury, jak i sportu.

Prace nad programem trwały od maja. W organizację zaangażowało się ponad 30 osób duchownych i świeckich - mówi ks. prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

- Chcieliśmy stworzyć program, który dotrze do wszystkich ludzi, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, do ludzi wierzących i niewierzących i wszystkich na te dni zapraszamy. Ważnym celem jest m.in. integracja ludzi i instytucji wokół wartościowej kultury - dodaje ks. Jan Sarwa.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się w niedzielę 6 października mszą świętą w kolegiacie św. Michała Archanioła. Uroczystości o godzinie 18.00 będzie przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz - zapowiada Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim i rzecznik prasowy wydarzenia.

- Po mszy św. w kolegiacie rozpocznie się znakomity koncert związany z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki. Będzie można wysłuchać najpiękniejszych pieśni w wykonaniu wspaniałej śpiewaczki, mezzosopranistki Urszuli Krygier, która wystąpi z Orkiestrą kameralną „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. Z kolei o 21.00 po Apelu Jasnogórskim w kolegiacie rozpocznie się całonocne czuwanie - wymienia rzecznik.

W kolejnych dniach odbędzie się m.in. wystawa rzeźbiarza ludowego Eugeniusza Cierluka, koncert muzyki chóralnej z udziałem 10 chórów z diecezji sandomierskiej oraz koncert pieśni cerkiewnej w wykonaniu tenorów ze Lwowa.

Z kolei na sobotę, która będzie dniem kultury fizycznej, zaplanowano rozgrywki ministrantów i młodzieży szkolnej w piłkę nożną i siatkówkę. Zwycięzcy zmierzą się z reprezentacją księży.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się w diecezji sandomierskiej co roku. Ostrowiec Świętokrzyski po raz pierwszy jest gospodarzem tego wydarzenia. Wstęp na wszystkie inicjatywy jest bezpłatny. Na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc.


Szczegółowy program Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej 

Reklama