Teatr w szkole. Jak rozpocząć przygodę z aktorstwem?

Data publikacji: 26.09.2019 15:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2019. Kielce. Konferencja inaugurująca projekt „Teatralna przygoda”

26.09.2019. Kielce. Konferencja inaugurująca projekt „Teatralna przygoda”
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak prowadzić teatr szkolny i w jaki sposób zachęcać dzieci, żeby prezentowały się na scenie? Tego i wielu innych przydatnych rzeczy na temat organizowania spektakli uczniowskich mogli dowiedzieć się nauczyciele, którzy odwiedzili dziś Wojewódzki Dom Kultury. Odbywała się tam konferencja inaugurująca trzecią edycję projektu „Teatralna przygoda”, przygotowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W szkoleniu uczestniczyły zarówno osoby prowadzące teatr szkolny od lat, jak i takie, które dopiero planują jego stworzenie. Izabela Kaleta nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Woli Jachowej mówi, że w jej szkole teatr uczniowski funkcjonuje od 20 lat.

- Jak pytam moje dzieci dlaczego przychodzą na zajęcia, słyszę bardzo różne odpowiedzi. Jedne chcą się spotkać z kolegami, inne lubią grać na scenie, ale są też takie, dla których teatr jest formą odreagowania, formą katharsis, które pozwala na oczyszczenie się z różnych negatywnych emocji - mówi Izabela Kaleta.

Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach uważa, że teatr jest medium przenoszącym ważne wartości, prowokuje do refleksji, uczy oraz bawi. Aktywność w teatrze uczniowskim może przynieść wiele korzyści - twierdzi reżyser. Małgorzata Miernik ze szkoły w Wielkiej Wsi mówi, że kilka lat temu w jej placówce działał uczniowski teatr kukiełkowy. Ale obecnie już go nie ma.

- Chcemy reaktywować te zajęcia. Ale nie wiem czy będzie to teatr kukiełkowy, czy uczniowie będą grać sami. Wiem, że bardzo lubią się bawić na scenie. Dzieci są bardzo naturalne, nie zastanawiają się nad tym jak się poruszyć czy jak coś powiedzieć, po prostu to robią - twierdzi Małgorzata Miernik.

Maria Kinga Orlicz, konsultant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach mówi, że konferencja to początek, a w planach są różnorodne szkolenia, w ramach których uczestnicy poznają tajniki m.in. tworzenia lalek teatralnych, emisji głosu, podstaw aktorstwa, dramy. Dowiedzą się również, jak przygotować uczniów do III Konkursu Wiedzy o Teatrze oraz przeglądów teatrów uczniowskich, które organizuje ŚCDN.

Reklama