Jubileusz powstania Krajowej Administracji Skarbowej

Data publikacji: 26.09.2019 15:32
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2019. Kielce. Jubileusz Krajowej Administracji Skarbowej

26.09.2019. Kielce. Jubileusz Krajowej Administracji Skarbowej
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

O ponad 75 miliardów złotych w ciągu dwóch lat zwiększyły się wpływy z podatków do budżetu państwa. Było to możliwe, m.in. dzięki powołaniu i działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Dzisiaj w Kielcach funkcjonariusze "skarbówki" świętowali.

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził, że mimo iż instytucja działa od niespełna trzech lat to już przyczyniła się do zdecydowanego uszczelnienia systemu podatkowego, poprzez ograniczenia szarej strefy. Jak mówił dzięki kontroli KAS, wzrosty dochodów do budżetu państwa, z roku na rok są prawie stuprocentowe.

- Ograniczenie szarej strefy to z jednej strony wpływy do budżetu państwa, ale z drugiej strony to eliminacja nieuczciwej konkurencji dla polskich przedsiębiorców. Wiadomo, że nie mogą oni konkurować, jeśli ktoś oferuje towar wyceniony niżej o 23 procent, ponieważ nie odprowadza podatku VAT. Przyrosty przychodów są we wszystkich daninach: VAT, CIT i PIT - mówił Piotr Walczak.

W trakcie dzisiejszych uroczystości Medale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za długoletnią służbę otrzymało 5 pracowników KAS z regionu świętokrzyskiego, wśród nich Jolanta Brzezińska-Kornaga.

- Jest to dla mnie bardzo ważna nagroda, ponieważ zostałam doceniona za 39 lat pracy. Jest to trudna służba, praca z przepisami, ale jest ona satysfakcjonująca tym bardziej jeśli widzi się jej pozytywne efekty, jest się docenionym i na dodatek otrzymuje za to medal - powiedziała urzędniczka.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że reforma aparatu skarbowego była koniecznością. Dodawał, że Krajowa Administracja Skarbowa sprawdziła się w swoim działaniu.

- Dziś jesteśmy państwem, które potrafi zabiegać o dochody budżetu państwa. Zostały ukrócone karuzele podatkowe i wiele różnych afer. To wszystko było możliwe dzięki pracy urzędników KAS - powiedział Krzysztof Lipiec.

Poseł Maria Zuba z PiS zwraca uwagę, że dzięki działalności KAS, rząd może wprowadzać reformy sytemu podatkowego, które w jej opinii są korzystne dla obywateli.

- Dzięki pracy urzędników KAS dziś możemy realizować poszczególne programy. Możemy obejmować młodych ludzi zwolnieniem z PIT, możemy obniżyć PIT z 18 na 17 procent - mówiła poseł Maria Zuba.

Poseł Michał Cieślak z Porozumienia zwracał uwagę, że dzięki pracy KAS, zachowujemy ład ekonomiczno-finansowy w państwie.

- To jest bardzo ważne, bo pokazujemy, że państwo nie jest teoretyczne, obowiązują w nim pewne zasady i wszyscy muszą tych zasad przestrzegać - powiedział poseł Michał Cieślak.

Wojewoda Agata Wojtaszek stwierdziła, że KAS bardzo to ważna instytucja dla funkcjonowania państwa.

- Dzięki jej działalności możemy mieć pieniądze na programy społeczne, na rozbudowę dróg, które są bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszych obywateli. Dlatego dzisiaj chcemy podziękować tym, którzy w tej trudnej służbie pracują na rzecz państwa - powiedziała Agata Wojtyszek.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w marcu 2017 roku, łącząc administracje podatkową ze Służbą Celna i Urzędem Kontroli Skarbowej.

Podobne wiadomości
Reklama