Pieszo lub rowerem. Trzy diecezje na Świętym Krzyżu [TRASY]

Data publikacji: 27.09.2019 13:25
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2019. Święty Krzyż. Główne uroczystości odpustowe

14.09.2019. Święty Krzyż. Główne uroczystości odpustowe
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kilka tysięcy osób z trzech diecezji dotrze dziś na Święty Krzyż pieszo lub rowerem. Ok 3,8 tys. osób weźmie udział w jubileuszowym XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, którego celem jest oddanie czci relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, a także odkrywanie historii i piękna regionu.

Piechurzy z diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej będą zmierzać do celu dwunastoma trasami o zróżnicowanej długości i stopniu trudności - zapowiada Kamila Zabielska-Niedbała, komandor Rajdu.

- Najkrótsza trasa „Rodzinna” licząca 2,5 kilometra wyruszy o 11.00  sprzed Trzech Krzyży w Hucie Szklanej. Jest ona przeznaczona m. in. dla rodzin z dziećmi. Natomiast najdłuższa trasa, tzw. „Mocarny szlak” dla najbardziej śmiałych piechurów rozpocznie się o 5.00 rano przed kościołem Św. Wojciecha w Kielcach.

Najwięcej, bo aż 670 chętnych zapisało się na trasę „Benedyktyńską” z Huty Nowej, która liczy 7 kilometrów. Każdą grupę poprowadzą przewodnicy, którzy po drodze będą opowiadać o mijanych miejscach. Będzie można posłuchać m. in. o historiach miejscowości, bitwach, najazdach tatarów, o słynnych hutach benedyktyńskich i świętokrzyskich legendach. Przygotowując się do marszu trzeba zadbać o wygodne buty i odpowiedni ubiór - przypomina Kamila Zabielska-Niedbała.

- Podczas marszu zwykle nie odczuwa się chłodu, ale w trakcie mszy świętej przy sanktuarium na Świętym Krzyżu, chłód może doskwierać. Dlatego nie będzie niczym niestosownym zabranie ze sobą czapki - dodaje komandor.  

Zapisy na rajd są już zamknięte, ale chętni nadal mogą się zgłosić do udziału w Rowerowej Pielgrzymce z Kielc na Święty Krzyż. Odbywa się ona od kilku lat z inicjatywy i z udziałem biskupa Mariana Florczyka. Cykliści wyjadą z Kielc w sobotę o 9.30. Ksiądz biskup zachęca do zakończenia w ten sposób sezonu wakacyjnego. Dodaje, że w tym roku na trasie będzie mu towarzyszyło kilka intencji.

TRASA VII PIELGRZYMKI ROWEROWEJ NA ŚWIĘTY KRZYŻ Z KS. BISKUPEM MARIANEM FLORCZYKIEMFot. Radio Kielce

- Chciałbym m. in., żebyśmy sobie uświadomili, że 80 lat temu ta ziemia doświadczała krzyża II wojny światowej, że tu w lasach świętokrzyskich ginęli cywile i żołnierze, walcząc o to, byśmy dziś mogli żyć - mówi biskup.

Chętni do udziału w Pielgrzymce Rowerowej z Kielc na Święty Krzyż mogą się zapisać w sobotę od 9.00 na pl. św. Jana Pawła II.

Zarówno uczestnicy Pielgrzymki Rowerowej, jak i Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego wezmą udział we wspólnej mszy św. polowej na Św. Krzyżu o godzinie 15.00 z udziałem biskupów sandomierskich i kieleckich.

TRASY XX ŚWIĘTOKRZYSKIEGO RAJDU PIELGRZYMKOWEGO „ŚWIĘTY KRZYŻ 2019”

Reklama