Podczas prac budowlanych natrafiono na grób

Data publikacji: 27.09.2019 15:19
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.09.2019. Kazimierza Wielka. Znalezisko przy ulicy Jachimowskiego

27.09.2019. Kazimierza Wielka. Znalezisko przy ulicy Jachimowskiego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Kazimierzy Wielkiej przy ulicy Jachimowskiego w ramach wstępnych prac przy budowie obwodnicy natrafiono na bardzo ciekawe znalezisko. Wstępnie ustalono, że może być to grób sprzed około 3,5 tysiąca lat.

Pochówek, który odnaleziono pochodzi z czasów osady kultury tzw. Przycinieckiej. To wczesna faza osadnicza na wyżynach małopolskich z przełomu neolitu i epoki brązu.

Jak informuje Radosław Czerniak z Archeologicznej Pracowni „IN SITU” w Wieliczce, pochówek odnaleziono w tzw. jamie odpadkowej. Jak dodaje, to ciekawe odkrycie, bowiem rzadko się zdarza, żeby na osadzie był pochówek tego typu.

- Pochówek, który odnaleziono musi być związany z jakimiś wierzeniami ludów, które wówczas tam zamieszkiwały. Jak dodaje, być może ten ktoś został pochowany w tym miejscu za karę, ale być może to była jakaś zbrodnia np. najazd - podkreśla Radosław Czerniak.

27.09.2019. Kazimierza Wielka. Znalezisko przy ulicy JachimowskiegoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Archeolodzy natrafili także na m.in. kilkanaście obiektów osadowych, piwnice czy konstrukcje słupowe, które jak dodaje Radosław Czerniak, ciężko jak na razie powiązać z budynkami lub z czymkolwiek innym. Przy ulicy Jachimowskiego znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, a prace z pewnością będą kontynuowane - podkreśla Radosław Czerniak.

Badania archeologiczne poprzedzające budowę obwodnicy zostały zlecone firmie, która została wyłoniona w przetargu w ramach budowy obwodnicy. Obecnie na planowanej trasie jest kilka wydzielonych miejsc, na których musza być przeprowadzone prace wykopaliskowe. Reszta trasy, na których nie ma archeologicznych stanowisk, może być realizowana.

Tagi do tego wpisu
Reklama