Nowy kurort w regionie?

Data publikacji: 27.09.2019 15:56
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zochcinek

Zochcinek
Zochcinek / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kolejna świętokrzyska miejscowość aspiruje do miana kurortu. W Zochcinku powstaną obiekty służące poprawie zdrowia. W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa groty solankowej i tężni. Instalacje powstaną przy Domu Pomocy Społecznej.

27.09.2019. Zochcinek. Projekt tężni solankowej.Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

To jeden z największych tego typu obiektów w regionie, położony na kilku hektarach. Poza domem dla osób potrzebujących, jest tam także mini zoo, winnica i ośrodek hipoterapii. Teraz powiat opatowski, który prowadzi placówkę, chce poszerzyć ofertę. Mają powstać: grota solankowa i tężnia, wzorowane na tych w Rabce - informuje dyrektor DPS-u Jarosław Basak.

Obiekt o średnicy 7 metrów będzie zachęcał do spacerów i odpoczywania. Przebywanie w tężni czy grocie solnej dobrze wpływa na choroby układu oddechowego, krążenia i ogólne samopoczucie.

Solanka potrzebna do wytwarzania korzystnego mikroklimatu będzie przywożona ze źródeł leczniczych, ale trwają także prace nad pozyskiwaniem wód na miejscu. Koszt wybudowania tężni to 150 tysięcy złotych, grota solankowa pochłonie kolejne 65 tysięcy złotych. Jak zapowiada wicestarosta opatowski Małgorzata Jalowska, powiat będzie się starał o zewnętrzne fundusze na tę inwestycję, a korzystać z niej mają nie tylko podopieczni Domu Pomocy Społecznej, ale także mieszkańcy gminy i powiatu.

Budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama