Wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Żołnierze WOT świętowali

Data publikacji: 27.09.2019 20:44
Autor: Monika Miller , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczystości związane ze świętem Wojsk Obrony Terytorialnej odbyły się w Kielcach. W wydarzeniu oprócz żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Z tej okazji zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Ponadto dowodzenie nad 10. Świętokrzyską Brygadą przejął pułkownik Grzegorz Motak. Zastąpił on na tym stanowisku pułkownika Artura Barańskiego, który teraz zajmie się formowaniem 16 brygady WOT w województwie dolnośląskim.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Gen. bryg. Artur Dębczak. poseł Krzysztof Lipiec, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń i przewodniczący sejmiku Andrzej PruśFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych mówi, że piątkowe wydarzenie jest pożegnaniem pułkownika Barańskiego, ale też dniem satysfakcji, bo stworzył bardzo udane dzieło.

- Sprawdził się w swojej roli - podkreśla wiceminister. Jak dodał, decyzja o utworzeniu WOT była jak najbardziej słuszna.

- Młodzi ludzie są zainteresowani służeniem ojczyźnie, chętnie kontynuują tradycje. Należy tę formację rozwijać, bo mamy potencjał zarówno ludzki, jak i kapitałowy - zaznaczył.

Senator Jarosław Rusiecki, szef Senackiej Komisji Obrony mówi, że święto to hołd dla bohaterów sprzed 80 lat, którzy tworzyli podwaliny państwa podziemnego i święto współczesnych żołnierzy.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Senator Jarosław RusieckiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To jest szczególny moment, bo następuje zmiana dowódcy. Chciałbym podziękować dotychczasowemu dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady za odbytą służbę, a nowemu chcę życzyć, by nie z mniejszą determinacją służył brygadzie i mieszkańcom - mówi.

Podczas uroczystości premiera Mateusza Morawieckiego reprezentował poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Poseł Krzysztof LipiecFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Żołnierze Obrony Terytorialnej są nam bardzo potrzebni. Ich święto jest ustanowione także w wyjątkowym dniu - w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Są to wielcy patrioci - dodał poseł Krzysztof Lipiec. 

Senator PiS Krzysztof Słoń powiedział, że region świętokrzyski bardzo potrzebuje żołnierzy, takich jak ci służący w WOT.

27.09.2019 Kielce. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Senator Krzysztof SłońFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jest to szczególna formacja, ponieważ można powiedzieć, że wywodzi się ze społeczeństwa. Są to ludzie, którzy w pewnym momencie swojego życia postanowili, że część swojego czasu poświęcą na tę wyjątkową służbę - powiedział senator.

Danuta Papaj, wiceprezydent Kielc przyznaje, że pułkownik Barański wiele zrobił dla regionu i Kielc.

 - To za jego kadencji tak naprawdę zapadła decyzja o powstaniu WOT-u w mieście, więc nie wyobrażałam sobie, by tu nie być i uroczyście go pożegnać. Brygada była prowadzona perfekcyjnie, czego świadkiem byłam niejednokrotnie - podkreśla.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa mówi, że nieustannie zwiększające się zainteresowanie WOT-em to znak, że w Polsce nie brakuje patriotów.

- W dniu ich święta możemy się tylko z tego cieszyć. Tym bardziej że to ludzie stąd - nasi znajomi, sąsiedzi, bracia, siostry. W czasach pokoju taka formacja jest niezwykle potrzebna, bo poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, to rzecz najważniejsza nie tylko dla rządzących, lecz dla wszystkich obywateli - twierdzi.

Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu powiedział, że jego udział w wydarzeniu jest wyrazem wdzięczności za codzienną służbę żołnierzy.

- Wojskowi często przyjeżdżają i pomagają nam w różnych wydarzeniach, np. w odpuście. 10. Świętokrzyska Brygada bardzo dobrze wypełnia powierzone jej zadania - stwierdził ojciec Marian Puchała.

Marek Materek, prezydent Starachowic przyznaje, że świętokrzyski batalion WOT-u stale się rozwija i takie święto to doskonała okazja, by podziękować wszystkim żołnierzom, zwłaszcza pułkownikowi Barańskiemu za doskonałą służbę dla regionu.

Reklama