Niestraszny im deszcz. W różnych intencjach podążają na Święty Krzyż

Data publikacji: 28.09.2019 10:33
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2019. Kielce. VII Pielgrzymka Rowerowa na Święty Krzyż. Na czele pielgrzymki ks. biskup Marian Florczyk

28.09.2019. Kielce. VII Pielgrzymka Rowerowa na Święty Krzyż. Na czele pielgrzymki ks. biskup Marian Florczyk
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Około 60 osób bierze udział w Pielgrzymce Rowerowej na Święty Krzyż. Cykliści wyjechali o godzinie 9.30 z Placu Jana Pawła II w Kielcach. Celem rajdu jest oddanie czci relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, a także odkrywanie historii i piękna regionu.

Na czele peletonu jedzie biskup Marian Florczyk, organizator przedsięwzięcia. Duchowny zauważył, że w trakcie wspólnej wyprawy wierni się integrują i wielu z nich z niecierpliwością oczekuje na ten dzień.

- Myślę, że dziś jest odpowiednia pora na rowery. Cieszy mnie fakt, że tak wielu mieszkańców Kielc korzysta z tej formy rekreacji. Sądzę, że wielu z nich przekonało się do tego po pielgrzymce rowerowej, która jest organizowana w maju i cieszy się dużą popularnością - powiedział biskup.

Przed wyjazdem wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk rozdawał uczestnikom cukierki.

- Czeka ich długa droga, a pogoda jest pochmurna, więc trzeba im osłodzić przejazd. Sama pielgrzymka jako taka jest ważna, a co ciekawe jest dużo osób - powiedział parlamentarzysta.

Jadwiga i Adam Porębscy jadą w szczególnej intencji. Ich córka jest w czwartym miesiącu ciąży i w trakcie pielgrzymki, będą modlić się za to, aby kolejne miesiące przebiegały bez komplikacji, a wnuk urodził się zdrowy.

- Najpierw jeździliśmy na rajdy organizowane w maju. Bardzo spodobała nam się atmosfera, która towarzyszy w trakcie wyprawy. Nie ma tu polityki i można odpocząć od codziennych spraw. Jesteśmy wierzący, chodzimy do kościoła i jest to dla nas ciekawy rodzaj pielgrzymki - powiedział Adam Porębski.

O bezpieczeństwo cyklistów na trasie dba świętokrzyska policja. Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przypomina, że w trakcie wędrówki, pielgrzymi muszą stosować się do poleceń funkcjonariuszy i uważać, aby przez przypadek nie najechać na drugiego rowerzystę.

Na Święty Krzyż idą także piechurzy. Wszyscy spotkają się o godzinie 15.00 na mszy świętej polowej z udziałem biskupów sandomierskich i kieleckich.

Reklama