Drony wykorzystywane w medycynie? To tylko kwestia czasu

Data publikacji: 28.09.2019 13:09
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2019. Kielce. Aviation Expo. Drony

28.09.2019. Kielce. Aviation Expo. Drony
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W przyszłości będą mogły nieść pomoc medyczną i ratować ludzkie życie. Teraz przede wszystkim służą do celów rekreacyjnych. Mowa tu o dronach, które dziś prezentowane są w Targach Kielce podczas wystawy Aviation Expo, poświęconych tzw. lotnictwu lekkiemu.

Wraz z rozwojem technologii zmienia się także sposób napędzania dronów. Zaprezentowano m. in. urządzenia napędzane ogniwem wodorowym.

Sławomir Strzykowski z firmy Under Ant informuje, że są one dość specyficzne. - Jest ogniwo wodorowe, które jest bardzo zaawansowane z butlami oraz oprzyrządowaniem. Dzięki temu dron jest w stanie wydłużyć lot dwu lub trzykrotnie - wyjaśnił.

Sławomir Strzykowski sądzi, że drony w przyszłości mogą być wykorzystywane m. in. przy transplantacji. - Załóżmy, że w szpitalu jest potrzebny narząd, który znajduje się w innej placówce. Wówczas można odpowiednio go spakować i wypuścić za pomocą płatowca. Ważne jest, że taki przelot odbyłby się bardzo szybko, ponieważ urządzenie leciałoby z prędkością 100 km/h na godzinę. Potrzebne byłoby jednie miejsce startu i lądowania - dodał.  

Podczas Targów, prezentowane są także maszyny, których waga nie przekracza 500 kg, a mimo to potrafią osiągnąć prędkość przelotową prawie 200 km/h. Zwiedzającym bardzo podoba się wystawa. - Na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Technologia poszła do przodu, co można zobaczyć także i tutaj - mówili.

Dzisiaj wystawę można oglądać do godziny 17.00. Bilet kosztuje 20 zł.

Podobne wiadomości
Reklama