Zioła wspomagają odporność jesienią

Data publikacji: 29.09.2019 07:50
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Żurawina

Żurawina
Fot. Wikipedia

Jesień jest również dobrym czasem na uzupełnienie domowej apteczki w zioła, szczególnie w te, które pomogą pokonać jesienne przeziębienia.

Jak informuje Lilia Kowalewska, specjalistka z dziedziny zielarstwa z Agrocentrum Kielce, zioła to szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko rośliny zielne, ale także drzewa i krzewy. Podkreśla, że jest masa ziół, które możemy zbierać jesienią.

- W tej chwili bardzo dobry jest np. owoc dzikiej róży. Można robić syropy, nalewki. Można ususzyć te owoce. Dzika róża zawiera dużo witaminy C, która jest dobrze zachowana. Możemy zbierać także pigwę lub pigwowiec, które również mają ogromną ilość witaminy C. Może to być też żurawina. Łatwa do zdobycia jest też aronia, która często rośnie w naszych ogródkach - mówi.

Lilia Kowalewska dodaje, że w niektórych przypadkach ziołami możemy zastąpić leki.

- Jeżeli mamy już bardzo zaawansowaną infekcję, to niestety musimy użyć lekarstwa, które faktycznie wybije bakterię, natomiast jeśli jesteśmy jeszcze zdrowi, albo mamy początek infekcji, wówczas mogą pomóc. Na pewno działają bez efektów ubocznych i są bezpieczniejsze niż leki - zaznacza.

Lilia Kowalska podkreśla, że zioła, jak każda substancja w nadmiarze może zaszkodzić, dlatego też trzeba uważać i stosować je rozsądnie. Dodaje, że ziół oraz owoców nie powinniśmy zbierać blisko drogi, żeby nie były przesiąknięte spalinami. Zaznacza również, że jeśli nie znamy się na ziołach, lepiej, żebyśmy kupili je w aptece lub sklepie.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
23.05.2019 10:29

Czy warto stosować zioła?

Reklama