Nie żyje Kornel Morawiecki

Data publikacji: 30.09.2019 12:47
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Kornel Morawiecki

Kornel Morawiecki
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nie żyje Kornel Morawiecki - poseł koła Wolni i Solidarni, wieloletni działacz i założyciel Solidarności Walczącej, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Miał 78 lat. W styczniu ujawnił, że choruje na raka trzustki.

W czasach PRL Kornel Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej. W 1968 roku Kornel Morawiecki uczestniczył w strajkach studenckich. Później drukował i kolportował ulotki potępiające władze komunistyczne za represje stosowane wobec protestujących. W sierpniu 1980 roku włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współorganizował regionalne struktury Solidarności. Jesienią 1981 roku został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, rozpoczął działalność poligraficzną i wydawał podziemną prasę.

W czerwcu 1982 roku założył we Wrocławiu Solidarność Walczącą, która stawiała sobie za cel całkowite odsunięcie od władzy komunistów oraz przywrócenie Polsce i innym krajom niepodległości. Solidarność Walcząca stworzyła konspiracyjną strukturę wydawniczą i i działalność radiową. Jesienią 1987 roku został aresztowany. Po kilku miesiącach w areszcie na Rakowieckiej w Warszawie, w kwietniu 1988, deportowano go z Polski bez prawa powrotu. Trzy miesiące później wrócił do kraju i ponownie stanął na czele Solidarności Walczącej. Ujawnił się dopiero w czerwcu 1990 roku.

Kornel Morawiecki był przeciwny porozumieniu zawartemu przy Okrągłym Stole. W 2015 roku dostał się do Sejmu z list Kukiz '15 i został marszałkiem seniorem Sejmu tej kadencji. W kwietniu 2016 zrezygnował z członkostwa i założył koło poselskie i partię Wolni i Solidarni.

W piątek „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" prezydent Andrzej Duda odznaczył Kornela Morawieckiego Orderem Orła Białego.

Tagi do tego wpisu
Reklama