Coraz więcej obcokrajowców studiuje na UJK

Data publikacji: 30.09.2019 14:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 30.09.2019. UJK oficjalnie wita studentów spoza Polski

Kielce. 30.09.2019. UJK oficjalnie wita studentów spoza Polski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rekordowa liczba studentów spoza Polski będzie w tym roku studiowała w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Dziś uczelnia przygotowała uroczyste powitanie zagranicznych żaków.

W sumie naukę rozpocznie w Kielcach ponad 600 studentów spoza naszego kraju, z czego ponad 180 na pierwszym roku. Reprezentują 28 krajów i 4 kontynenty. Najwięcej jest tradycyjnie Ukraińców, bowiem naukę w stolicy świętokrzyskiego rozpocznie ich aż 130. Wiktoria i Władysław mówią, że Kielce polecały im osoby z ich rodzinnego miasta, które również tu studiują.

- Kielce są miastem partnerskim Winnicy, a my jesteśmy z Winnicy. Kielce nam się podobają, akademiki są bardzo dobre. Ważne jest, że po tych studiach będziemy mieli zapewnioną dobrą pracę i przyszłość - mówią.

Wiktoria studiuje stosunki międzynarodowe, a Władysław logistykę.

W tym roku po raz kolejny dużym powodzeniem cieszył się płatny anglojęzyczny kierunek lekarski. Uczyć na nim będzie ponad 40 osób, głównie ze Skandynawii, ale są też tu żacy ze Stanów Zjednoczonych. Faten Samir Abed pochodzi z Iraku, ale urodziła się i wychowała w Szwecji. Jak mówi wybrała Kielce, bo zależy jej na uczelni, po której będzie mogła pracować w dowolnym kraju na świecie.

- Poza tym słyszałam, że wydział jest nowy. Ważne dla mnie było też, że po ukończeniu tej uczelni będą mogła pracować w Stanach Zjednoczonych, czy też Kanadzie. Zależało mi na uczelni, gdzie kształcenie jest profesjonalne, gdzie dbają też o studentów, ale najważniejsze było to, że po uzyskaniu dyplomu będę mogła pracować wszędzie, gdzie będą chciała - tłumaczy Faten Samir Abed.

Zagranicznych studentów przywitał profesor Jacek Semaniak, rektor UJK. Jak powiedział Radiu Kielce, tak duża liczba żaków spoza Polski to efekt długoletnich starań jego oraz pracowników uczelni.

- To bardzo dużo wyjazdów, nawiązywanie kontaktów, ale przede wszystkim bardzo dobra oferta edukacyjna uczelni, na przykład anglojęzyczne kierunki, które uruchomiliśmy - twierdzi rektor.

Tagi do tego wpisu
Reklama