Stypendia unijne od marszałka dla 500 uczniów z regionu

Data publikacji: 30.09.2019 14:56
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Maciej Długosz - dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim

Na zdjęciu: Maciej Długosz - dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Od jutra uczniowie liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych mogą składać wnioski w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego o przyznanie stypendiów unijnych. Wsparcie finansowe otrzyma 500 uczniów z całego regionu.

Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych i są realizowane w ramach dwóch programów. Ich ideą jest wsparcie najzdolniejszych uczniów pochodzących z mniej zamożnych rodzin. Dostanie je 210 uczniów liceów ogólnokształcących i 290 uczniów szkół zawodowych i artystycznych. Podstawowym warunkiem otrzymania stypendium jest uczęszczanie do szkoły w województwie świętokrzyskim.

- Kandydaci muszą wykazać się dobrymi stopniami z języka obcego, informatyki i w przypadku licealistów - przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a w przypadku uczniów szkół zawodowych - przedmiotów zawodowych. Ponadto trzeba też spełnić kryterium dochodowe - wymienia Maciej Długosz, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w urzędzie marszałkowskim. - Dochód na jednego ucznia nie może przekraczać 1685 złotych, co jest i tak większą kwotą, niż w roku ubiegłym. To dla uczniów korzystna zmiana, bo więcej osób może zostać zakwalifikowanych do stypendium. Co ważne, stypendium przysługuje uczniom liceów od pierwszej klasy, a szkół zawodowych od drugiej klasy - mówi.

Aby mieć szanse na stypendium, trzeba obowiązkowo przygotować i zrealizować tak zwany Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego Ucznia.

- To indywidualny program edukacyjny stypendysty opracowany we współpracy z opiekunem - wyjaśnia Maciej Długosz. - Opiekun otrzyma 500 złotych za opiekę nad jednym uczniem. Prowadzić może maksymalnie 3 uczniów. Sami stypendyści otrzymają 3800 złotych. Pieniądze zostaną wypłacone w jednej transzy - informuje.

Władze wojewódzkie stypendia realizują od 2016 roku. Dotychczas, w ciągu trzech minionych edycji programów, pomocą objęto 1571 uczniów. Łącznie wydano na ten cel ponad 8 milionów złotych.

Wnioski można składać do 31 października.

Reklama