Politechnika wchodzi w nowy rok akademicki

Data publikacji: 02.10.2019 15:30
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.10.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego. Immartykulacji studentów dokonał rektor Wiesław Trąmpczyński

02.10.2019 Kielce. Politechnika Świętokrzyska. Inauguracja roku akademickiego. Immartykulacji studentów dokonał rektor Wiesław Trąmpczyński
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej uroczyście rozpoczęli dziś nowy rok akademicki. Inauguracja była poświęcona zarówno przyszłości, jak i przeszłości uczelni. Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówił o wyzwaniach, które podejmuje jednostka w związku z reformą szkolnictwa wyższego.

Rektor nie ukrywał, że dzisiejsza inauguracja jest dla niego wyjątkowa.

- To moja ostatnia inauguracja w roli rektora. Moja kadencja się kończy. Kiedy odejdę w przyszłym roku, to za sobą będę miał 24 lata pracy na uczelni, z czego 12,5 jako rektor. W skali naszego kraju jest to, chyba mogę użyć tego słowa, osiągnięcie - twierdzi profesor Wiesław Trąmpczyński.

Rektor dziękował za wsparcie świętokrzyskim parlamentarzystom oraz władzom województwa i Kielc. Wymienił między innymi wiceminister sportu Annę Krupkę, dzięki której udało się uzyskać 7,5 mln zł na budowę wielofunkcyjnego stadionu sportowego przy uczelni.

Anna Krupka podkreśla, że studenci Politechniki Świętokrzyskiej są niezwykle utalentowani, pokazuje to między innymi sukces drużyny Impuls, która wygrała niedawne zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge.

Rektor Wiesław Trąmpczyński podkreśla również, że Anna Krupka wspólnie między innymi z Marią Zubą, posłanką Prawa i Sprawiedliwości skutecznie lobbowały za wyborem Kielc jako lokalizacji kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Politechnika Świętokrzyska tworzy konsorcjum z GUM. Zadaniem uczelni jest między innymi pośredniczenie między naukowcami a przemysłem.

Rektor dziękował również posłowi Krzysztofowi Lipcowi, liderowi świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, który mocno wspierał organizację zawodów European Rover Challenge. Parlamentarzysta odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu gratulował kieleckiej uczelni i podkreślał zwiększające się nakłady na naukę. Sam Krzysztof Lipiec nie ukrywał, że jest wdzięczny władzom i studentom uczelni.

- O European Rover Challenge w Kielcach usłyszał cały świat. Politechnika Świętokrzyska jest wielkim promotorem województwa - mówił parlamentarzysta.

Z kolei Michał Cieślak, poseł Porozumienia przekazał list wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Szef resortu zapewniał między innymi o wsparciu, również finansowym, uczelni przy wdrażaniu reformy. Piotr Ziółkowski, szef Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki przywiózł ze sobą czek na prawie 9 mln zł. To pieniądze, które Politechnika Świętokrzyska otrzymała w ramach konkursu na Zintegrowane Programy Uczelni.

Ważną częścią dzisiejszej uroczystości była immatrykulacja studentów. Wśród żaków, którzy zostali przyjęci w poczet studentów bezpośrednio przez rektora Politechniki Świętokrzyskiej byli między innymi Kacper, student elektrotechniki oraz Magda, studentka ekonomii. Nie ukrywali, że jest to w ich życiu ważny moment, pełen emocji.

- To zaszczyt, że mogę tutaj być. Jestem zdenerwowana, ale tak pozytywnie - mówiła Magda.

- Wybrałem tę uczelnię, bo miała interesujący mnie kierunek. Poza tym wierzę, że dobrze przygotuje mnie do wejścia na rynek pracy - stwierdził Kacper.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Pasja rodzi profesjonalizm” wygłosił profesor Paweł Łaski, opiekun drużyny Impuls.

Reklama