Najmłodsi zwiedzili Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Data publikacji: 03.10.2019 13:46
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.10.2019. Kielce. Dzień Otwarty Koszar w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

03.10.2019. Kielce. Dzień Otwarty Koszar w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
Fot. ppor. Ewa Kózka

Kilkaset osób skorzystało z okazji i odwiedziło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Żołnierze z kieleckiej Bukówki otworzyli bramy swojej jednostki, żeby pokazać cywilom pojazdy, stroje i karabiny.

Przyjechali je obejrzeć uczniowie z sześciu świętokrzyskich szkół. Młodzież zwiedzała także Salę Tradycji. Oprowadzał ich starszy chorąży Rafał Kurowski, kustosz sali. W auli znajdują się pamiątki przywożone przez żołnierzy z całego świata.

- Są one unikatowe w skali kraju. Wojskowi, którzy wyjeżdżają na misje zagraniczne przywożą m.in. ryngrafy, medale pamiątkowe i monety z krajów afrykańskich, Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu. Wystawę mogą obejrzeć osoby, które biorą udział w dniach otwartych - dodał st. chor. Rafał Kurowski. 

Jednostkę na kieleckiej Bukówce zwiedzali uczniowie w różnym wieku, m.in. z trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Kielcach.

- Zobaczyliśmy różne wojskowe pamiątki i obejrzeliśmy ciekawy film. Dobrze czasami wyjść ze szkoły i zwiedzić ciekawe miejsca, takie jak to. Wcześniej nie mieliśmy takiej okazji, a sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, widzieliśmy tylko w telewizji - mówili.

Podporucznik Ewa Kózka z centrum informuje, że Dni Otwartych Koszar odbywają się raz w miesiącu. Chętni mogą zgłaszać się poprzez wysłanie e-mail na adres: cpdmz@ron.mil.pl. Jeżeli są to klasy lub grupy zorganizowanie, do wiadomości należy dołączyć listę uczestników.

Reklama