Odblaski mogą uratować życie. Kolejna akcja świętokrzyskiej policji

Data publikacji: 03.10.2019 16:54
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.10.2019 Makoszyn. Funkcjonariusze rozpoczęli akcję „Świeć przykładem”. Zajęcia edukacyjne w SP w Makoszynie

03.10.2019 Makoszyn. Funkcjonariusze rozpoczęli akcję „Świeć przykładem”. Zajęcia edukacyjne w SP w Makoszynie
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Dzięki odblaskowi kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego z odległości nawet 150 metrów - przypomina świętokrzyska policja. Dzisiaj funkcjonariusze rozpoczęli akcję „Świeć przykładem”. Ma uświadomić mieszkańcom regionu jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

- Akcja została zainaugurowana w Szkole Podstawowej w Makoszynie. Budynek znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze krajowej. Wielu uczniów przychodzi na zajęcia na piechotę lub przyjeżdża rowerem, dlatego tak ważne jest przypominanie o obowiązku noszenia elementów odblaskowych - informuje Mariusz Bednarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

- Nawet w terenie zabudowanym są takie miejsca, które są słabo oświetlone. Aby kierowca mógł nas zobaczyć po zmierzchu, nawet tam warto nosić elementy odblaskowe. Zróbmy to dla własnego bezpieczeństwa - mówi Mariusz Bednarski.

Aneta Maruszak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Makoszynie informuje, że w jej placówce często odbywają się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

- Miejscowość, w której znajduje się szkoła, jest położona na trasie Kielce-Lublin. Jest tutaj bardzo niebezpiecznie. W przeszłości zdarzały się wypadki, w których niestety poszkodowani byli nasi uczniowie, w związku z czym mamy złe doświadczenia - podkreśla Aneta Maruszak.

03.10.2019 Makoszyn. Funkcjonariusze rozpoczęli akcję „Świeć przykładem”. Zajęcia edukacyjne w SP w MakoszynieFot. Monika Miller / Radio Kielce

Mariusz Bednarski dodaje, że ważne jest także miejsce, w którym zawieszony jest odblask. Najlepiej, gdyby to była opaska lub kamizelka, ponieważ widać je zarówno z przodu, jak i z tyłu. Odblaski mogą być także stałym elementem garderoby.

- Warto wybrać takie spodnie lub kurtkę, w których elementy są już na stałe w nie wszyte. Dotyczy to szczególnie ubrań przeznaczonych dla dzieci - powiedział Mariusz Bednarski.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć z policjantami.

- Są one potrzebne, szczególnie w naszej miejscowości. Jest tu duży ruch pojazdów, a także jest niebezpieczny zakręt i duże drzewo, które zasłania widoczność - mówiły.

Akcja „Świeć Przykładem” potrwa do końca marca 2020 roku. Za brak elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym po zmierzchu może grozić mandat do 100 złotych.

Podobne wiadomości
Reklama