Bezpłatne porady dla osób starszych w ramach Dnia Seniora

Data publikacji: 04.10.2019 15:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.10.2019. Kielce. Bezpłatne porady dla osób starszych w ramach Dnia Seniora. Paweł Szkalej - rzecznik ZUS w Kielcach

04.10.2019. Kielce. Bezpłatne porady dla osób starszych w ramach Dnia Seniora. Paweł Szkalej - rzecznik ZUS w Kielcach
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Bezpłatne porady specjalistów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, miejskiego rzecznika praw konsumenta, czy funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji można było uzyskać w Klubie Seniora przy ulicy Krzemionkowej w Kielcach.

Duża kolejka chętnych ustawiła się m.in. do radcy prawnego ZUS. Jak powiedział Paweł Chlewicki, seniorzy pytali np. o zasady ustalania wysokości renty i emerytury.

- Osoby, które się do nas zgłaszają najczęściej pytają o świadczenia emerytalno-rentowe, o ich przyznawanie i zasadność wysokości tych świadczeń. Czasami pytają też o zasady funkcjonowania naszej instytucji i o kwestie odwołań od decyzji wydawanych przez nas - dodał Paweł Chlewicki.

Z porad ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skorzystała m.in. pani Lidia.

- Takie akcje są na pewno potrzebne. Ja mam 65 lat, czyli osiągnęłam już wiek emerytalny. Wcześniej dostałam jednak odmowę przyznania tego świadczenia, więc złożyłam odwołanie do sądu. Dziś przyszłam się poradzić eksperta, co mam dalej robić. Radca prawny poradził mi cierpliwe czekać na decyzję sądu - dodała pani Lidia.

 Z kolei policjanci przestrzegali przed oszustami, którzy od osób starszych starają się wyłudzać pieniądze np. metodą na wnuczka, czy na urzędnika. Natomiast przedstawiciele NFZ udzielali informacji dotyczących m.in wyjazdu do sanatorium.

Akcja została zorganizowana w ramach obchodów kieleckiego Dnia Seniora.

Reklama