Wielkie święto kultury chrześcijańskiej w Ostrowcu

Data publikacji: 06.10.2019 07:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.02.2016 Ostrowiec Świętokrzyski. Kolegiata św. Michała Archanioła.

16.02.2016 Ostrowiec Świętokrzyski. Kolegiata św. Michała Archanioła.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mszą świętą w kolegiacie świętego Michała Archanioła rozpoczną się dziś w Ostrowcu Świętokrzyskim Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej. Liturgii o godzinie 18.00 będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

- Następnie w kolegiacie rozpocznie się koncert związany z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki - zapowiada Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim i rzecznik Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej.

- Będzie można wysłuchać najpiękniejszych pieśni w wykonaniu Urszuli Krygier, która wystąpi z Orkiestrą kameralną „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. Z kolei o 21.00 po Apelu Jasnogórskim w kolegiacie rozpocznie się całonocne czuwanie i modlitwa w intencji powołań - wymienia rzecznik.

Przez cały tydzień (do 13 października) w ostrowieckich kościołach i instytucjach kultury będą się odbywały darmowe koncerty, pokazy filmów, wernisaże i warsztaty muzyczne. Wszystkie wydarzenia będą promowały szeroko rozumianą kulturę chrześcijańską, zarówno w dziedzinie muzyki, kinematografii, rzeźby, malarstwa, literatury, jak i sportu.

W programie jest m.in. wystawa rzeźbiarza ludowego Eugeniusza Cierluka, koncert muzyki chóralnej z udziałem 10 chórów z diecezji sandomierskiej oraz koncert pieśni cerkiewnej w wykonaniu tenorów ze Lwowa.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywają się w diecezji sandomierskiej co roku. Ostrowiec Świętokrzyski po raz pierwszy jest gospodarzem tego wydarzenia. Wstęp na wszystkie inicjatywy jest bezpłatny. Na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM DIECEZJALNYCH DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Reklama