Muzyka Moniuszki zainaugurowała Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej

Data publikacji: 06.10.2019 22:00
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
06.10.2019. Ostrowiec Św. Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prof. Urszula Krygier i orkiestra kameralna Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego

06.10.2019. Ostrowiec Św. Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prof. Urszula Krygier i orkiestra kameralna Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W kolegiacie pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowano Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej. W ciągu tygodnia na terenie miasta organizowane będą wykłady, koncerty, wystawy, a nawet dojdzie do rywalizacji sportowych.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędą się po raz pierwszy, zainaugurowała je msza święta sprawowana przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Po eucharystii odbył się godzinny koncert wybitnej śpiewaczki prof. Urszuli Krygier i orkiestry kameralnej Polish Camerata pod dyrekcją Marka Głowackiego. Wybrzmiały najpiękniejsze utwory Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin. Kolegiata została wypełniona po brzegi.

- Cudowny koncert, prawdziwa uczta dla ducha. Podziwialiśmy skalę głosu, to prawdziwy dar - mówią uczestnicy koncertu. Dodają, że w Ostrowcu rzadko organizowane są tego typu wydarzenia.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz zachęca mieszkańców Ostrowca i całej diecezji do uczestnictwa w szeregu wydarzeń. Jak mówi, w dzisiejszych czasach otoczeni jesteśmy prostą rozrywką. Uważa, że człowiek potrzebuje w swoim życiu ambitnej kultury.

- Człowiek, który jest uczyniony na podobieństwo Boga powinien gustować też w rzeczach bardziej ambitnych, bo to rozwija, pomaga przeżywać jakąś pełnię - mówi biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Koncertu wysłuchali: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, parlamentarzyści poseł Andrzej Kryj i senator Jarosław Rusiecki, a także prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i starosta ostrowiecki Marzena Dębniak. Jarosław Rusiecki podkreśla słowa biskupa Nitkiewicza dotyczące wiary, która wynika z tego, że po tym, jak człowiek zaufał Jezusowi, nieustannie tworzy się kultura chrześcijańska.

- Nasz rozwój, edukacja i kultura są związane z przeszłością, trwa teraz i dobrze, żebyśmy przenieśli ją w przyszłość. Będę brać udział w niektórych wydarzeniach, mnie szczególnie interesuje śpiew cerkiewny - mówi senator Jarosław Rusiecki.

O 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową, a o północy msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

adv adv
Wiadomości
Reklama