Starachowickie amazonki zbierają pieniądze na onkoczepek

Data publikacji: 07.10.2019 13:18
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: onkoczepki

Na zdjęciu: onkoczepki
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wyjątkowa akcja na rzecz pomocy kobietom, które przechodzą chemioterapię odbywa się w Starachowicach. Amazonki zbierają tam pieniądze na tzw. onkoczepek. To urządzenie, które zakłada się na głowę w momencie przyjmowania kroplówki z chemią. Obniża ono temperaturę wokół mieszków włosowych, dzięki temu substancje szkodliwe nie wnikają do włosa i można przejść leczenie bez utraty włosów.

Na 26 października zaplanowano koncert charytatywny, podczas którego licytowane będą przedmioty od darczyńców. Wśród nich piłki i koszulki z autografami piłkarzy Vive, czy Korony Kielce, zdjęcie z autografem Krystyny Jandy i jej własne kolczyki, a także sesja zdjęciowa dla mamy i córki. Jedną z atrakcji będzie występ Amazonek w strojach z Kieleckiego Teatru Tańca, do muzyki z jego spektakli.

Lucyna Młynek, szefowa starachowickich Amazonek mówi, że sam udział w koncercie jest ważny dla pań po chorobie nowotworowej. Formuła pokazu mody daje okazję do pokazania swojej odwagi, kobiecości, wprawia w dobry nastrój. Stroje zostały dobrane podczas wizyty w kostiumerii Kieleckiego Teatru Tańca. Dobierane były do figury, ale także osobowości pań. Jest Królowa Śniegu, motyl, arlekin i hiszpańska dama.

Jak mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor KTT, taniec spełnia role terapeutyczną, wyzwala siły do walki z chorobą. Dodatkowo pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie. Praca z Amazonkami jest dużą przyjemnością, a panie są zdyscyplinowane i chętnie współpracują – dodaje Elżbieta Pańtak.

Jak podkreślają Amazonki, onkoczepek to nie jest sprzęt ratujący życie, ale możliwość zachowania włosów znacznie podnosi jakość życia w chorobie. Aparat kosztuje 130 tys. zł, do tej pory zebrano 95 tys. zł i producent zgodził się przekazać onkoczepki dla starachowickiego szpitala przed wpłaceniem pełnej kwoty.

Dotychczas zebrane pieniądze to 40 tys. zł wkładu własnego szpitala, 30 tys. zł przekazała Rada Miasta Starachowice, po 10 tys. zł Gmina Brody i starostwo powiatowe, pozostała część środków pochodzi ze zbiórki i od darczyńców. Pozostała część opłaty za onkoczepek ma zostać wpłacona do końca roku. Koncert charytatywny zaplanowano na 26 października.

Reklama