Szpitalowi w Staszowie zazdroszczą inne placówki

Data publikacji: 07.10.2019 14:13
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
07.10.2019. Staszów. Otwarcie OIOM. Od lewej poseł Maria Zuba  wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka dyrektor szpitala Paweł Wojtasik wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek

07.10.2019. Staszów. Otwarcie OIOM. Od lewej: poseł Maria Zuba, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, dyrektor szpitala Paweł Wojtasik, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jeden z najnowocześniejszych oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii w województwie świętokrzyskim otwarty został dzisiaj w Szpitalu Powiatowym w Staszowie. Oprócz tego powstał tam nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Siedzibą tych miejsc jest nowo wybudowane skrzydło szpitalne. W uroczystości otwarcia oddziałów wzięli udział m.in. świętokrzyscy posłowie i wojewoda Agata Wojtyszek.

Intensywna terapia dysponuje 9 stanowiskami. Składają się na nie ergonomiczne łóżka z aparaturą do pełnego monitorowania pacjentów. Są tam m.in. respiratory, pompy, kardiomonitory, nowoczesne USG, ramię C, respirator transportowy z możliwością użycia w rezonansie magnetycznym. Wyposażenie tego miejsca kosztowało 6 mln złotych. To sprzęt z najwyższej półki, mamy wszystko co nam potrzeba - powiedział dyrektor szpitala Paweł Wojtasik. Do tej pory staszowski szpital dysponował czterema łózkami na OIOM-mie, warunki były tam trudne, było mało miejsca.

- Nowe warunki to zbawienie dla naszego szpitala i ościennych gmin, ponieważ w lecznicach brakuje miejsc na intensywnej terapii - dodał dyrektor.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka uczestnicząca w uroczystościach powiedziała, że cieszy ją tak duże wsparcie finansowe przekazane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości na rzecz staszowskiej lecznicy, na czym bardzo jej zależało i o co zabiegała u premiera Mateusza Morawieckiego.

- Wiadomo jak ważny, wręcz niezbędny jest oddział intensywnej opieki medycznej, dlatego ta inwestycja jest szczególna. Warto wspierać staszowską lecznicę, bo jest to inwestycja w zdrowie mieszkańców powiatu. Będziemy nadal to robić, ponieważ szpital w Staszowie w ostatnich latach należy do najlepiej rozwijających się w naszym województwie - dodała poseł Krupka.

W nowo oddanym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym są odizolowane miejsca do przyjmowania pacjentów, poczekalnia, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z pełnym wyposażeniem. Oprócz tego na potrzeby SOR-u kupiony został nowy tomograf komputerowy. Powstała dodatkowa, cyfrowa pracownia rentgenodiagnostyki. Jest tutaj komplet sprzętu, który będzie ratował pacjentów z powiatu staszowskiego i nie tylko, bo 20 proc. chorych to ludzie spoza tego terenu - stwierdził dyrektor Paweł Wojtasik.

- Oddanie dwóch nowych oddziałów to święto nie tylko dla Staszowa, ale i całego powiatu - powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Przypomniała, że staszowski szpital zyskał w ostatnich latach bardzo dużo. To m.in. zakup lampy do tomografu, zakup dwóch karetek. To troska o dobro drugiego człowieka, o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców - stwierdziła Agata Wojtyszek.

Poseł Maria Zuba zauważyła, że szpitale w naszym kraju mają teraz możliwość korzystania z finansowego wsparcia, ponieważ są przejrzyste zasady podziału środków finansowych. Powołała się na swoje kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w sejmowej komisji finansów publicznych.

- To co dzieje się w ostatnich latach to kolosalna różnica. W tym roku na ochronę zdrowia w naszym kraju przeznaczono 103 mld zł. Jeszcze nigdy tak nie było i z tego możemy się cieszyć - powiedziała Maria Zuba.

Budowa i wyposażenie nowych oddziałów staszowskiego szpitala kosztowała około 20 mln zł. Większość pieniędzy na ten cel pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa i ministerstwa zdrowia. Pozostałe środki to wkład własny szpitala.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama