Wojewoda wizytowała Środowiskowy Dom Samopomocy w Kurozwękach

Data publikacji: 07.10.2019 16:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2019 Kurozwęki. Wizyta wojewody Agaty Wojtyszek w Powiatowym  Środowiskowym Domu Samopomocy

07.10.2019 Kurozwęki. Wizyta wojewody Agaty Wojtyszek w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kurozwękach w gminie Staszów wizytowała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Placówka funkcjonuje od 2 września. Na działalność do końca tego roku otrzymała z budżetu państwa 190 tysięcy złotych. Jest tam 23 podopiecznych. To osoby dorosłe, niepełnosprawne, po 25 roku życia.

Wojewoda Agata Wojtyszek powiedziała, że z rozmów z pracownikami domów samopomocy wie, że pieniądze kierowane przez państwo na jednego uczestnika są wystarczające.

- Ostatnio ta kwota została zwiększona i wynosi 1752 zł, plus 500 zł dla osób, które mają sprzężone niepełnosprawności. To wystarcza zarówno na prowadzenie różnego rodzaju zajęć i terapii, jak i na organizowanie wycieczek dla podopiecznych - dodała wojewoda.

07.10.2019 Kurozwęki. Wizyta wojewody Agaty Wojtyszek w Powiatowym Środowiskowym Domu SamopomocyFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podkreśliła, że tego rodzaju placówki są bardzo potrzebne, ponieważ osoby dorosłe, niepełnosprawne mogą wyjść z domu i przebywać wśród innych osób.

- Wiele z nich po zakończeniu edukacji, czyli od 25 roku życia nie wychodziło z domu - stwierdziła Agata Wojtyszek.

Beata Tutak, kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kurozwękach poinformowała, że w placówce działają różne pracownie, m.in. krawiecka, komputerowa, muzyczna i higieniczna. Ponadto prowadzona jest terapia ruchem. W sali do ćwiczeń jest m.in. atlas, bieżnia i stepery.

07.10.2019 Kurozwęki. Wizyta wojewody Agaty Wojtyszek w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): wojewoda Agata Wojtyszek i Beata Tutak - kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w KurozwękachFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kurozwękach prowadzony jest przez staszowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dysponuje nowoczesnym obiektem i atrakcyjną, dużą działką, która zostanie zagospodarowana przy udziale z podopiecznych. Dom w Kurozwękach jest przystosowany dla 24 osób.

Reklama