Jak zmieniła się Polska przez 15 lat członkostwa w UE?

Data publikacji: 08.10.2019 15:23
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.10.2019. Kielce. Seminarium

08.10.2019. Kielce. Seminarium "Świętokrzyskie Dla Europy - 15 lat Polski w Unii Europejskiej"
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Całkowicie odmieniona uczelnia, nowoczesne pracownie w szkołach, a także zmodernizowane drogi i tereny inwestycyjne w gminach - to niektóre profity, uzyskane przez Polskę, dzięki członkostwu w Unii Europejskiej.

Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się seminarium podsumowujące dotychczasowe przedsięwzięcia realizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych. Organizatorem seminarium „Świętokrzyskie Dla Europy - 15 lat Polski w Unii Europejskiej” była wojewoda Agata Wojtyszek.

- 15 lat to czas, który spowodował duży rozwój naszego kraju. Chcemy jednak mówić także o drugiej stronie - co członkostwo Polski daje Unii Europejskiej - zaznaczała wojewoda.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podkreślał, że Polska jako członek wspólnoty znalazła się w gronie krajów, które decydują o losach całego kontynentu. Zaznaczał, że jesteśmy państwem, które kształtuje politykę Unii, a także z niej korzysta.

- Mamy też pewne oczekiwania - mówił wiceminister. - Chcemy, by Unia rozwiązała swoje problemy i powróciła do swoich korzeni. By stała się wspólnotą równych państw - tłumaczył.

Wśród referentów znalazł się profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Przyznał, że w ciągu 15 lat uczelnia została całkowicie zmodernizowana.

- Tak naprawdę jest to nowoczesna uczelnia XXI wieku wyposażona w laboratoria, których nie musimy się wstydzić na świecie. To wszystko udało się osiągnąć dzięki pieniądzom unijnym - akcentował rektor.

Dodał, że w tej chwili wsparcie z Unii kierowane jest na inne dziedziny, w tym między innymi budowę kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Inwestycja ta otworzy województwu światowe kontakty, a Politechnice - usługi dla przemysłu.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty przybliżał podczas seminarium to, w jaki sposób w regionie rozwinęła się edukacja dzięki funduszom unijnym. Zwrócił uwagę zwłaszcza na szkolnictwo zawodowe.

- Udało się otworzyć nowe kierunki kształcenia zawodowego, wyposażyć pracownie. Jestem przekonany, że dyrektorzy szkół, którzy bacznie obserwowali konkursy, mają dziś dobrze doposażone placówki - mówił.

Unia Europejska to też duże fundusze dla samorządów. Ze wsparcia unijnego w dużym stopniu korzystał Marcin Piszczek, burmistrz miasta i gminy Jędrzejów. Pieniądze pozwoliły między innymi przebudować układ komunikacyjny w Jędrzejowie, w tym przekształcić drogę krajową na ekspresową. Pokłosiem tej inwestycji było zainteresowanie się Krakowskiego Parku Technologicznego terenami inwestycyjnymi. To z kolei przełożyło się na inwestorów w całym powiecie. Na terenach inwestycyjnych wybudowało się w ciągu ostatnich lat 7 firm, które zapewniają 700 miejsc pracy.

Obecność Polski w Unii Europejskiej to możliwość, by pokazać tożsamość kraju - zwrócił uwagę senator Krzysztof Słoń z PiS. Jak mówi, udawało nam się to do tej pory robić, przez co byliśmy wierni wezwaniu świętego Jana Pawła II.

- Papież upominał, że Polska jest potrzebna Unii, by wnieść to, co wspólnota zaczęła tracić - tożsamość i wartości chrześcijańskie - mówił senator.

Podczas seminarium poruszono też temat dziedzictwa kulturowego i przedsiębiorczości. W konferencji wzięli udział między innymi uczniowie i kombatanci.

Współorganizatorem spotkania była Fundacja imienia Stefana Artwińskiego.

Reklama