Premier Morawiecki: wieś jest przechowalnią wartości

Data publikacji: 09.10.2019 17:17 / Data aktualizacji: 09.10.2019 18:34
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
09.10.2019. Kielce. Konwencja PiS. Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki, premier RP

09.10.2019. Kielce. Konwencja PiS. Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki, premier RP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Wartość eksportu polskiego rolnictwa i żywności wynosi 30 miliardów euro. Jest to kilkakrotnie więcej niż 15 lat temu - powiedział podczas kieleckiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że polityka rolna obecnego rządu opiera się na trzech filarach: wsparciu, rozwoju i równych prawach w Polsce i Unii Europejskiej.

Ponadto dodał, że wszystkie działania są podejmowane z myślą o rolnikach.

- Rolnictwo zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe i powoduje, że kraj nie pustoszeje. Daje nam to trwałość. Polska wieś jest przechowalnią wartości - powiedział. 

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że rolnictwo jest tą dziedziną gospodarki, która jest najbardziej narażona na zmieniające się warunki atmosferyczne.

- W zeszłym roku była potężna susza. W związku z tym, przeznaczyliśmy na rekompensaty niemal 2,5 miliarda złotych. Nasi poprzednicy w 2015 roku przeznaczyli na to pięcio-, sześciokrotnie mniej. W tym roku przekażemy podobne kwoty na ten sam cel. Są na to środki z budżetu - dodał premier. 

Szef rządu przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się zmienić zasady w obszarze rolnego handlu detalicznego. 

- To jest wsparcie dla małych przedsiębiorstw. Do 40 tysięcy złotych mogą sprzedawać produkty bez podatku - dodał. 

Na koniec szef rządu podziękował polskim rolnikom i mieszkańcom wsi, za ich trud i codzienną pracę.

Reklama