Seniorzy rządzą Kielcami

Data publikacji: 10.10.2019 15:22
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 10.10.2019. Przekazanie kluczy do bram miasta seniorom

Kielce. 10.10.2019. Przekazanie kluczy do bram miasta seniorom
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przekazaniem kluczy do bram miasta na kieleckim Rynku rozpoczęły się Dni Seniora. Inicjatywa ma na celu nie tylko integrację osób starszych, ale również aktywizację tej grupy osób. Na Rynku przy muzyce bawiło się kilkadziesiąt osób, wśród nich pani Bożena.

- Uwielbiam muzykę, uwielbiam, tańczyć i dlatego tu jestem. Cieszy mnie również, że przyszły do nas przedszkolaki. Integrujemy się razem z nimi. Widzą, jak dorośli się bawią. Niech mają świadomość, że ich babcie i dziadkowie, to osoby, które nie tylko siedzą w domu, ale także potrafią się bawić. Takie imprezy powinny być częściej - dodała pani Bożena. 

Swoje talenty podczas Dni Seniora będą prezentować m.in. podopieczni Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona. Jak informuje Anna Pluta, prezes organizacji, w sobotę w Targach Kielce w ich wykonaniu obejrzeć będzie można m.in. pokaz tańca argentyńskiego.

- To będzie nasz debiut na tak dużej imprezie. Nasi podopieczni będą deklamować wiersze, śpiewać piosenki i zatańczą tango argentyńskie. Z chorymi na Parkinsona spotykam się od dwóch lat w Klubie Seniora przy ulicy Żeromskiego 44. To wydarzenie przyspieszyło naszą motywację do tego, by w końcu się przełamać i wystąpić przed tak liczną publicznością - dodała Anna Pluta.

Jedną z osób, która otrzymała od prezydenta Kielc klucze do bram miasta była Janina Łucak, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad czasem”. Jak powiedziała, studenci mają swoje juwenalia, a osoby starsze - Dni Seniora.

- Reprezentuję kielecką Radę Seniorów i Uniwersytet Trzeciego Wieku „Ponad czasem”, więc czuję się pełnoprawnym studentem. Przez te trzy dni w Kielcach będzie się dużo działo, z czego cieszymy się bardzo - dodała Janina Łucak.

Dziś występy artystyczne na kieleckim Rynku potrwają do godziny 18.00, a jutro rozpoczną się o 11.00.

W Kieleckim Centrum Kultury od godz. 14.30 posłuchać można Polskich Pieśni Ludowych i Patriotycznych. Także w KCK-u zaplanowano międzynarodową konferencję dotyczącą bezpieczeństwa seniorów. Udział w niej wezmą oficerowie policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej, a także funkcjonariusze z Winnicy i Gotha.

Natomiast w sobotę od godziny 10.00 w Targach Kielce rozpoczną się Międzynarodowe Targi Seniora, podczas których będzie można skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i konsultacji oraz kursu tańca towarzyskiego. Obecni będą także przedstawiciele uzdrowisk i sanatoriów, biur podróży, domów seniora, domów opiekuńczo-leczniczych oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu rehabilitacyjnego.

Reklama