W Kielcach powstaną nowe parkingi. Gdzie?

Data publikacji: 10.10.2019 17:33
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy urzędnicy opracowują plany zagospodarowania przestrzennego dla terenów, na których miałyby zostać wybudowane parkingi wielopoziomowe. Chodzi o to, aby uchronić wytypowane miejsca od zabudowy.

Po wielu konsultacjach z mieszkańcami wybrano sześć lokalizacji. To m.in. ulice Radomska, Orkana, osiedle Sady, Dalnia, czy okolice skrzyżowania Popiełuszki i Wrzosowej. Nie będą to wyłącznie parkingi planowane w systemie park&ride, ale pod uwagę brane są także inne propozycje kielczan.

Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w kieleckim ratuszu poinformował, że prace planistyczne są zaawansowane.

- Gotowy jest plan dla ulicy Radomskiej. Dobiegają końca procedury związane z uchwaleniem planów zagospodarowania przestrzennego dla ulic Piekoszowskiej i Grunwaldzkiej. Zaawansowane są również prace nad dokumentem dla ulic Podklasztornej i Krakowskiej. W przypadku pozostałych lokalizacji trwają rozmowy z zainteresowanymi - mówi dyrektor. 

Obecnie pojawiły się dwie nowe lokalizacje. Mieszkańcy proponują parking przy ulicy Meissnera, na osiedlu Pod Dalnią. Artur Hajdorowicz zaznacza, że ten pomysł został uwzględniony w planach. Druga lokalizacja, to osiedle Ślichowice. Tam sfinansowanie inwestycji zadeklarowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Domator”, ale oczekuje od miasta wskazania działki z uregulowanym stanem prawnym. Mieszkańców poparli radni - Monika Słoniewska, Marcin Stępniewski i Jarosław Bukowski, którzy wystosowali interpelację w tej sprawie.

Danuta Papaj, zastępca prezydenta Kielc zapewnia, że władze miasta są otwarte na propozycje.

- Jeśli tylko otrzymamy oficjalny wniosek, to usiądziemy do rozmów, bo trzeba zachować wszystkie procedury. Jesteśmy otwarci na potrzeby mieszkańców - powiedziała Danuta Papaj.

Koszty budowy parkingów są jednak zbyt wysokie, aby sfinansować je z budżetu miasta, dlatego poszukiwani są inwestorzy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Być może z pomocą przyjdzie Ministerstwo Infrastruktury, w którym funkcjonuje departament partnerstwa publiczno-prywatnego, zajmujący się m.in. wyszukiwaniem potencjalnych inwestorów dla samorządów.

Reklama