Noc Naukowców w Muzeum Orła Białego

Data publikacji: 12.10.2019 09:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.10.2019. Skarżysko-Kamienna. Noc Naukowców w Muzeum Orła Białego

12.10.2019. Skarżysko-Kamienna. Noc Naukowców w Muzeum Orła Białego
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Po raz pierwszy w Muzeum Orła Białego odbyła się Noc Naukowców. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli uczestniczyć w zajęciach z przyrody, matematyki i historii.

Jak mówi dyrektor placówki Grzegorz Bień to sposób na pokazanie nauki od niekonwencjonalnej strony, ale także ożywienie pracy w muzeum w okresie jesienno-zimowym.

Andrzej Staśkowiak, nauczyciel, przyrodnik, ekolog i badacz przyrody, poprowadził zajęcia pt. „Motyle - pochodzenie i rola w kulturze i nauce”. Opowiadał o około 90 gatunkach motyli występujących w Skarżysku oraz ich roli w kulturze starożytnej i współczesnej.

Z kolei matematykę prowadziła Danuta Pyrek, metodyk, pracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Zajęcia podzielone były na trzy „Nocne etiudy matematyczne”. Trzy części, czyli etiuda prozaiczna, logiczna i artystyczna miały pokazać piękno królowej nauk i zachęcić uczniów do pogłębiani tej dziedziny wiedzy, zwłaszcza że wśród uczestników dominowały klasy humanistyczne.

Uczniowie mieli okazję także poznać zasady poszukiwań danych do odtworzenia swojego drzewa genealogicznego. O tym mówił Krzysztof Zemeła, historyk i archiwista, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Każda lekcja trwała pół godziny, równie długa była przerwa. Podczas niej młodzi ludzie mieli okazję zwiedzać plenerową część ekspozycji. Ich zdaniem, nocne zwiedzanie muzeum to okazja do poznania go z innej strony, chwalili również sposób prowadzenia zajęć.

W Muzeum Orła Białego planowana jest kolejna Noc Naukowców w listopadzie.

Reklama