Uroczystości ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka

Data publikacji: 13.10.2019 14:59
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.10.2019 Sandomierz. Uroczystości odpustowe

13.10.2019 Sandomierz. Uroczystości odpustowe
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyły się uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka - patrona miasta i diecezji sandomierskiej. Procesja z relikwiami wyszła z kościoła seminaryjnego św. Michała, przeszła przez stare miasto do bazyliki katedralnej, gdzie odbyła się msza odpustowa.  

Relikwie nieśli klerycy, Rycerze Kolumba, młodzież, miejscy radni, siostry zakonne, kanonicy i straż katedralna. Wśród uczestników tego wydarzenia była liczna grupa mieszkańców, która podkreślała, że jest to dla nich głębokie, religijne przeżycie. Poszczególne parafie, Legiony Maryi i inne organizacje kościelne szły ze swoimi sztandarami. 

W uroczystościach religijnych od prawie 30 lat, czyli od początku swojego istnienia zawsze bierze udział Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Kasztelan Karol Bury powiedział, że to jest już zwyczajem tej formacji, która uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotycznych i religijnych w mieście.

- To jest podtrzymywanie naszej tożsamości. To, co scala naród polski i społeczeństwo sandomierskie to przywiązanie do historii i tradycji. To powoduje, że ludzie się integrują, wzmacniają więzy - dodał kasztelan Karol Bury.

Uroczystościom religijnym przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który stwierdził, że bł. Wincenty Kadłubek to wybitna postać w dziejach narodu polskiego i Kościoła.  

- Ziemia Sandomierska jest dumna z tego, że urodził się właśnie tutaj i tu pracował. Trzeba przybliżać tę osobę i jej dorobek szczególnie ludziom młodym. Bł. Wincenty Kadłubek od młodości zaangażował się w życie publiczne i kościelne - mówił.

- Młodzi czasami odkładają to na lata późniejsze, natomiast, jeśli Pan Bóg dał talenty i dary, to trzeba to wykorzystywać - stwierdził biskup Nitkiewicz.

Podkreślił pracowitość Wincentego Kadłubka, jego solidność w tym, co robił oraz uczciwość. Biskup Krzysztof Nitkiewicz zauważył, że bł. Wincenty kierował się w swoim życiu miłosierdziem.

- On nie tylko zwracał uwagę na samo prawo, przepisy, jakieś wymogi, ale kierował nim duch miłosierdzia, przebaczenia. Tych cech nam dzisiaj brakuje, bo człowiek myśli, że pozjadał wszystkie rozumy, na wszystkim się zna. Tymczasem jeśli zapomni, że jest ułomny i kruchy, to może się skończyć katastrofą. Warto również pamiętać, że bł. Wincenty Kadłubek był wszechstronnie wykształcony, piastował najważniejsze stanowiska w państwie i jednocześnie był pokorny - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas uroczystości rozdawana była broszura informacyjna o bł. Wincentym Kadłubku wydana przez Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Są tam m.in. informacje na temat z jego życia, dokonań, kultu religijnego i relikwii.

Z okazji odpustu na sandomierskiej starówce stoi kilkadziesiąt kramów, na których można kupić różne drobiazgi. Stoiska będą czynne do godziny 18.00.

Reklama