Znane postaci z dawnych lat w witrynach sklepowych

Data publikacji: 13.10.2019 16:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.10.2019 Sandomierz. „Żywe witryny historii”. Na zdjęciu postać dr. Zygmunta Schinzla z żoną Wandą

13.10.2019 Sandomierz. „Żywe witryny historii”. Na zdjęciu postać dr. Zygmunta Schinzla z żoną Wandą
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

25 prezentacji historycznych zlokalizowanych w różnych częściach starego miasta w Sandomierzu można było oglądać z okazji święta patrona miasta, tj. błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Wydarzenie pn. „Żywe witryny historii” ma w sposób niekonwencjonalny przybliżać historię Sandomierza i historię Polski. W witrynach sklepów, biur i instytucji, a także w ogródkach restauracyjnych można było spotkać np. królową Bonę, króla Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, oficerów 2. Pułku Piechoty Legionów, czy Barbarę Jagiellonkę - jedyną królewnę urodzoną w Sandomierzu. 

We wszystkie postacie wcieliła się sandomierska młodzież. Aleksandra Ciżyńska od początku istnienia projektu pn. „Żywe witryny historii” odtwarza rolę Teresy Izabeli Morsztynówny, która zmarła w opinii świętości w XVII wieku jako 18-letnia dziewczyna. Jej szczątki zachowały się w bardzo dobrym stanie i znajdują się w krypcie kościoła św. Józefa w Sandomierzu w przezroczystej trumnie. Aleksandra Ciżyńska powiedziała, że angażuje się w te prezentacje historyczne, ponieważ uważa się za lokalną patriotkę i czuje się związana ze swoim miastem, dlatego chce uczestniczyć w jego życiu. Dodała, że przygotowując się do odtworzenia tej postaci, chciała o niej więcej wiedzieć, przeczytała jej życiorys i inne dostępne informacje.

Bartek Sypek w żywych witrynach historii był księdzem, świętym Antonim Rewerą, który był męczennikiem, zginął w obozie w Dachau, pochodził z Samborca koło Sandomierza. Uczeń powiedział nam, że bierze udział w tych prezentacjach, ponieważ jest sandomierzaninem i bliska mu jest historia jego miasta i okolic.

Mieszkańcom i turystom bardzo podobała się prezentacja „Żywych witryn historii”. Dużo osób zatrzymywało się na dłużej, aby przyjrzeć się postaciom, dopytywali o nie. Aleksandra i Paweł przyjechali z Dęblina do Sandomierza wraz z córką Nikolą. Mówili, że to bardzo dobry pomysł, aby przypominać o postaciach historycznych, o których przecież na co dzień się nie mówi.

Wśród prezentowanych postaci była również m.in. Halina Krępianka, jedna z najbardziej znanych postaci w legendach sandomierskich, a także dominikanie-męczennicy, wymordowani przez Tatarów w XIII wieku.

Tagi do tego wpisu
Reklama