Pomnik świętego z Końskich będzie jak nowy

Data publikacji: 13.10.2019 17:27
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.10.2019. Końskie. Pomnik świętego Jana Nepomucena

13.10.2019. Końskie. Pomnik świętego Jana Nepomucena
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Zabytkowy pomnik Jana Nepomucena z Końskich przekazany został w październiku do renowacji. Postać XIV-wiecznego świętego i męczennika zasłynęła tym, iż dochowała tajemnicy spowiedzi królewskiej żony Zofii Bawarskiej, podejrzewanej o niewierność. Jak głosi legenda, za swoje milczenie Jan Nepomucen został wrzucony do rzeki Wełtawy.

Jak informuje Wojciech Pasek z Koneckiej Komisji Opieki nad Zabytkami, pomnik Jana Nepomucena pochodzi z XVIII wieku i usytuowany był przed kolegiatą Świętego Mikołaja. Został wykonany z piaskowca, więc wiatr i deszcz przez stulecia go zniszczyły.

- Kiedyś był w sposób chałupniczy poddawany pracom remontowym. Po demontażu okazało się, że głowa była przyklejana cementem, podobnie noga - mówi Wojciech Pasek.

Na zdjęciu: Wojciech Pasek - prezes PTTK KońskieFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Komisja Opieki nad Zabytkami w Końskich opracowała program prac konserwatorskich i uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 15 tys. złotych na gruntowną renowację tej rzeźby.

- Jest podpisana umowa z konserwatorem wojewódzkim, mamy wyłonionego wykonawcę, którym będzie Małgorzata Osełka, konserwator dzieł sztuki z Kielc. Figura Jana Nepomucena już została przekazana do jej pracowni - informuje Wojciech Pasek.

Naprawie poddany zostanie także cokół pomniku. Renowacja zaplanowana jest na przyszły rok.

Reklama