W Świętokrzyskiem PiS absolutnym hegemonem

Data publikacji: 13.10.2019 21:00
Autor: Radosław Podsiadły , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sondaż exit pool. Wybory do Sejmu 2019

Sondaż exit pool. Wybory do Sejmu 2019
Fot. Dobra Opinia

Wyniki sondażu exit poll, w którym pyta się wychodzących z lokali wyborczych na kogo głosowali, nie pozostawiają złudzeń - w województwie świętokrzyskim, w wyborach do Sejmu, dominuje PiS.

Na partię rządzącą zagłosowało niemal 54 proc. mieszkańców regionu, na drugą w kolejności Koalicję Obywatelską - 19,2 proc, na SLD - 12,1 proc., na PSL - 8,5 proc. Niewykluczone, że mandat zdobędzie również Konfederacja.

Gdyby takie wyniki się potwierdziły PiS może liczyć na 10 albo 11 mandatów, Koalicja Obywatelska na trzy, SLD na jeden lub dwa PSL na jeden mandat. Gdyby Konfederacja zdobyła mandat odbierze go któremuś z wymienionych wcześniej ugrupowań.

W wyborach do Senatu oczywiste wyniki są w dwóch okręgach. W okręgu 81, obejmującym południe województwa, Jacek Włosowicz, startujący z listy PiS deklasuje rywala, zdobywając 61,5 proc. głosów. Andrzej Lasak, reprezentujący PSL otrzymał 38,5 proc. głosów.

Sondaż exit pool. Wybory do Senatu 2019Fot. Dobra Opinia

W okręgu 82, obejmującym powiaty z północy województwa, łeb w łeb idą Marzena Dębniak  - wspólny kandydat opozycji, na którą zagłosowało 44,3 proc. wyborców i Jarosław Rusiecki z PiS, na którego zagłosowało 43,5 proc. wyborców. To oznacza, że w tym okręgu może być różnie.

Sondaż exit pool. Wybory do Senatu 2019Fot. Dobra Opinia

W okręgu 83, obejmującym Kielce i powiat kielecki, dominuje Krzysztof Słoń z PiS, na którego oddanie głosu zadeklarowało 47,5 proc. wyborców. Kolejne wynik otrzymali: Edward Rzepka, startujący z list Koalicji Obywatelskiej - 31,4 proc., Przemysław Gierada, startujący z własnego komitetu - 10,2 proc., Marcin Bugajski startujący z komitetu Bezpartyjny Antysystemowy - 6,3 proc. i Kazimierz Kik, startujący z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy - 4,6 proc.

Sondaż exit pool. Wybory do Senatu 2019Fot. Dobra Opinia

Ciekawie wyglądają wskazania personalne poszczególnych partii w wyborach do Sejmu. Z list PiS szanse na mandat mają w kolejności: Zbigniew Ziobro, Anna Krupka, Krzysztof Lipiec, Agata Wojtyszek, Michał Cieślak, Andrzej Kryj, Dominik Tarczyński, Piotr Wawrzyk, Magdalena Zieleń, Marek Kwitek, Zbigniew Koniusz, Bartłomiej Dorywalski, Grzegorz Piec, Agnieszka Buras, Mariusz Gosek, Bogdan Latosiński i Bartłomiej Orzeł.

Na liście Koalicji Obywatelskiej kolejność wygląda następująco: Bartłomiej Sienkiewicz, Marzena Okła-Drewnowicz, Adam Cyrański, Jerzy Materek, Artur Gierada, Agata Wojda.

Kolejność na listach SLD: Andrzej Szejna, Paulina Piechna-Więckiewicz, Aron Pietruszka, Marcin Chłodnicki, Jan Gajda, Iwona Wielgus.

PSL: Czesław Siekierski, Grzegorz Gałuszka, Krystian Jarubas, Jerzy Żyła, Stanisława Barańska,  Leszek Wawrzyła.

Konfederacja: Krzysztof Bosak, Mateusz Iwan, Roksana Oraniec.

Sondaż exit pool. Wybory do Sejmu 2019Fot. Dobra Opinia

To oczywiście wyniki sondażowe. Na oficjalne wyniki trzeba będzie poczekać. Te ujawni dopiero PKW w najbliższych dniach. Do tego czasu wszystkie wskazania należy traktować ostrożnie, bo mogą się one różnić od przedstawionego sondażu.

Sondaż exit poll przeprowadzony dla Echa Dnia we współpracy z Ośrodkiem Badawczym „Dobra Opinia”.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama