Budżet obywatelski w Sandomierzu. Mieszkańcy postawili na place zabaw

Data publikacji: 15.10.2019 14:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2019. Sandomierz. Konferencja dotycząca budżetu obywatelskiego. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Żerebiec - autor jednego z pomysłów do budżetu obywatelskiego, Grzegorz Socha - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, Izabela Witkowska - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Alicja  Grad-Szczęch - mieszkanka Sandomierza i Piotr Chojnacki - wiceprzewodniczący Rady Miasta Sandomierza

15.10.2019. Sandomierz. Konferencja dotycząca budżetu obywatelskiego. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Żerebiec - autor jednego z pomysłów do budżetu obywatelskiego, Grzegorz Socha - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, Izabela Witkowska - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu, Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Alicja Grad-Szczęch - mieszkanka Sandomierza i Piotr Chojnacki - wiceprzewodniczący Rady Miasta Sandomierza
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu zostanie zrealizowanych 5 projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. Warunkiem zakwalifikowania do realizacji było uzyskanie co najmniej 200 głosów poparcia. Najwięcej głosów, czyli 388 otrzymał wniosek mieszkańców starego miasta dotyczący budowy rycerskiego placu zabaw.

15.10.2019. Sandomierz. Konferencja dotycząca budżetu obywatelskiego. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza, Alicja Grad-Szczęch - mieszkanka Sandomierza, Piotr Chojnacki - wiceprzewodniczący Rady Miasta SandomierzaFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jak powiedział jeden z autorów Paweł Żerebiec, rycerski plac zabaw ma nawiązywać swoim stylem do architektury starówki, aby wkomponować się w ten obszar. Obecnie istniejący plac zabaw zostanie zlikwidowany, a w jego miejsce zainstalowane zostaną zupełnie nowe, bezpieczne urządzenia do zabawy, w tym huśtawki i inne elementy.

Wśród przegłosowanych projektów obywatelskich jest także budowa placu zabaw przy ulicy Baczyńskiego w prawobrzeżnej części miasta. Jak powiedziała jedna z mieszkanek Alicja Grad-Szczęch, na osiedlu jest dużo dzieci, z którymi rodzice chcą aktywnie spędzać czas, niestety istniejące tam place zabaw pochodzą z lat 70-tych i nie wszystkie spełniają wymogi bezpieczeństwa, dlatego konieczne jest nowe tego rodzaju miejsce. Plac zabaw powstanie za kortami tenisowymi przy Porcie Kultury.

Także przy Szkole Podstawowej nr 4 na ulicy Cieśli uczniowie będą mogli korzystać z nowego placu zabaw. Obecnie są tam tylko boiska i siłownia zewnętrzna, brakuje miejsca, w którym młodsze dzieci spędzą czas w atrakcyjny sposób - powiedziała wicedyrektor szkoły Izabela Witkowska. Dodała, że z placu zabaw korzystać będą również mieszkańcy sąsiadującego ze szkołą osiedla.

Przegłosowany został także projekt pn. „Tradycja i nowoczesność w Trójce”. Dzięki niemu w Szkole Podstawowej nr 3 jedna z sal o powierzchni 40 metrów kwadratowych zostanie wyposażona w materace i inny sprzęt sportowy. Sala udostępniona będzie mieszkańcom, którzy będą mogli organizować tam zajęcia aerobiku, zumby oraz inne. Ponadto zespół ludowy „Sędomir” działający przy tej szkole w ramach budżetu obywatelskiego wzbogaci się o nowe stroje.

- Będą to stroje sandomierskie nawiązujące do tradycji naszego regionu. Powstanie prawdopodobnie 10 kompletów. Mieliśmy już takie stroje, ale straciliśmy je podczas ostatniej powodzi. Dzieci w zespole przybywa, grupa ma na swoim koncie sukcesy, chcemy to docenić i jeszcze bardziej rozwijać działalność zespołu - powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Grzegorz Socha.

Oprócz projektów inwestycyjnych etap głosowania pomyślnie przeszedł również wniosek dotyczący organizowania zajęć koszykówki dla amatorów w hali sportowej pod nazwą „Od Sandomierza do NBA”.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że budżet obywatelski to zaproszenie mieszkańców do wspólnego sprawowania władzy.

- Ten oddolny głos, wskazówki od mieszkańców, w co należy inwestować, jest dla nas bardzo ważny, bo wynika z autentycznych potrzeb danego środowiska lokalnego - dodał burmistrz. Na realizację 5 projektów budżetu obywatelskiego miasto przeznaczyło w sumie 375 tys. zł.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Chojnacki stwierdził, że warto popracować nad nowym  regulaminem, który jeszcze bardziej zachęci mieszkańców do tego, aby proponować wnioski do budżetu obywatelskiego. Jego zdaniem, na pewno należy obniżyć wiek uprawniający do oddania głosu na dany projekt. Teraz granicą jest 18 rok życia. W planach jest również wprowadzenie możliwości głosowania elektronicznego, a nie wyłącznie osobiście w urzędzie miasta, jak to jest obecnie. Ponadto wydłużony będzie proces składania wniosków, aby jeszcze na tym etapie była możliwość dokonania korekty, co uchroni część wniosków przed zdyskwalifikowaniem. W tym roku do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Sandomierza zgłosili 10 projektów.

15.10.2019. Sandomierz. Konferencja dotycząca budżetu obywatelskiego. Na zdjęciu: (od lewej): Paweł Żerebiec - autor jednego z pomysłów do budżetu obywatelskiego, Grzegorz Socha - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, Izabela Witkowska - wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w SandomierzuFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama