Stefan Żeromski wciąż jest mało znany

Data publikacji: 15.10.2019 16:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. 15.10.2019. Konferencja naukowa

Kielce. 15.10.2019. Konferencja naukowa "Stefan Żeromski - twórca, działacz, obywatel". Przemawia Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jakie były dzieje Aleksandry Żeromskiej? Dzisiaj poznaliśmy więcej szczegółów z owianego tajemnicą życia siostry Stefana Żeromskiego. Nowe światło na wiele faktów z życia twórcy „Przedwiośnia” rzucają najnowsze badania naukowe, których efekty zostały zaprezentowane podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej pod tytułem: „Stefan Żeromski - twórca, działacz, obywatel”. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Wczoraj, 14 października, autor „Syzyfowych prac” obchodził 155. urodziny. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach świętowało ten jubileusz dziś, organizując ogólnopolską konferencję naukową.

Jak wyjaśnił Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, konferencja ma na celu przypominanie i rozpowszechnianie wiedzy o pisarzu.

- Wciąż za mało się o nim mówi, a wiemy, że w całej Polsce jest wielu wybitnych badaczy, którzy zajmują się Stefanem Żeromskim, jego twórczością, działalnością patriotyczną, publicystyczną i wciąż są nowe ustalenia dotyczące jego życia. Stąd pomysł, żebyśmy w Kielcach upowszechniali tę wiedzę - powiedział.

Dyrektor Robert Kotowski odniósł się także do słów prowadzącego konferencję, profesora Andrzeja Mencwela, który zaproponował, by takie spotkania odbywały się częściej.  

- Bardzo mi się podoba ten pomysł, żebyśmy się spotykali tu co kilka lat i rozmawiali na temat wciąż nowych ustaleń dotyczących Stefana Żeromskiego, tego, jak chyba każdy dziś tu podkreśla, jednego z największych polskich pisarzy - stwierdził.

Jak mówił profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk, jeden z największych badaczy życia i twórczości Stefana Żeromskiego, biografia pisarza jest ciągle bardzo mało znana. Dobrą okazją do odkrycia nowych faktów jest praca nad wydaniem „Dzienników” Stefana Żeromskiego. Podczas konferencji poświęcono im wiele uwagi.

- Znacznie więcej dowiemy się z nich nie tylko o samym Żeromskim, ale też o jego rodzinie, a także o Kielcach, ziemi świętokrzyskiej, o ludziach, którzy tu mieszkali, bo „Dzienniki” będą inaczej objaśniane, znacznie pełniej, niż to było do tej pory. Po ich wydaniu lepiej będziemy znać historię naszego regionu - podkreślił.

Prace nad „Dziennikami” zaprowadziły badaczy do Rosji i pozwoliły odkryć ślady starszej siostry Stefana Żeromskiego, Aleksandry Karpow. Ustalić, kiedy umarła w Moskwie.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Stefan Żeromski - twórca, działacz, obywatel” zakończyła w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego cykl wydarzeń poświęconych temu pisarzowi, w ramach projektu „Strażnicy dziedzictwa Niepodległej”. Obejmował on między innymi „Maraton z Żeromskim”, warsztaty edukacyjne „Uwaga nagranie”, wydanie płyty winylowej i CD z głosem Stefana Żeromskiego, czy Narodowe Czytanie nowel tego pisarza. Działania zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Reklama