Galeria Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej już otwarta dla zwiedzających

Data publikacji: 15.10.2019 23:00 / Data aktualizacji: 16.10.2019 08:04
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2019 Kielce. Muzeum Narodowe. Galeria Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej - otwarcie po modernizacji

15.10.2019 Kielce. Muzeum Narodowe. Galeria Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej - otwarcie po modernizacji
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jestem przeszczęśliwy, że doczekałem takiego momentu, kiedy galeria otrzymała taką piękną oprawę - tymi sławami Alojzy Oborny, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach ocenił zmiany, jakie zaszły w Galerii Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej. We wtorek została ona uroczyście otwarta. Od dziś mogą ją oglądać wszyscy zainteresowani.

Na zwiedzających czeka ponad 300 obrazów i ponad 600 obiektów rzemiosła artystycznego. Zabytki ulokowane są na dwóch piętrach, o powierzchni 700 metrów kwadratowych, zajmując 17 pomieszczeń.

Jak mówił Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, prace remontowe miały za zadanie unowocześnić ekspozycję.

- Modernizacja miała na celu przede wszystkim dostosowanie tej stałej wystawy do obecnych standardów ekspozycyjnych, a więc pojawiły się nowe gabloty, nowe ekrany, nowe podesty pod obiekty rzemiosła artystycznego, nieco zmieniono też układ dzieł oraz zrobione zostało to, czego najbardziej brakowało przez ostatnie lata, czyli zostało zamontowane odpowiednie, typowo galeryjne oświetlenie, które pozwala widzom na zupełnie inną percepcję - podkreślił.

Galerię w nowym kształcie, jako jeden z pierwszych zwiedził Alojzy Oborny, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Kierował tą placówką dwukrotnie: w latach 1961-1989 oraz 1990-2002.

Alojzy Oborny docenił, że po modernizacji nie zmieniła się narracja wystawy, którą on przed laty zaproponował.

- Jestem wdzięczny organizatorom za to, że uszanowali ten program, który przygotowaliśmy w 1998 roku, a uporządkowali pewne sprawy związane z rzemiosłem. To rzemiosło wcześniej przeszkadzało. Teraz gabloty zostały pięknie wkomponowane w ściany - zauważył.

Zwrócił też uwagę na sposób oświetlenia prac. Powiedział, że dzięki temu dzieła nabrały nowego blasku.

- To jest galeria, która ma swoje światło. Nie za mocne i nie za słabe. Jestem przeszczęśliwy, że doczekałem takiego momentu, kiedy galeria otrzymała taką piękną oprawę - przyznał.

Były dyrektor chwalił też poczynione zakupy, zwłaszcza obraz Józefa Szermentowskiego. Cieszył się, że poszerzono ekspozycję malarstwa współczesnego.

We wtorek Galeria Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej po raz pierwszy otworzyła swoje podwoje po modernizacji. Pierwsi zwiedzający byli pod wrażeniem wystawy.

- Widziałem tylko dół, ale na razie mi się bardzo podoba. Bardzo fajne oświetlenie, nie jest męczące, podkreśla kolory, co jest ważne zwłaszcza przy tym starszym malarstwie - mówił jeden z widzów.

- Galeria przepiękna, choć ja do tego, żeby poczuć to, co mnie tutaj otacza potrzebuje ciszy, więc na pewno tu wrócę - zapowiedziała nasza rozmówczyni.

Od dziś galeria będzie czynna dla wszystkich zwiedzających.

WIRTUALNY SPACER PO GALERII MALARSTWA POLSKIEGO I SZTUKI ZDOBNICZEJ

adv adv
Wiadomości
Reklama