Miliony ton jedzenia na śmietniku

Data publikacji: 16.10.2019 13:23
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.10.2019. Kielce. Warsztaty dotyczące szanowania żywności zorganizowane przez Kielecki Bank Żywności

16.10.2019. Kielce. Warsztaty dotyczące szanowania żywności zorganizowane przez Kielecki Bank Żywności
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

235 kg - taką górę żywności, statystyczny Polak wyrzuca w ciągu roku do kosza. To oznacza, że na śmietniku kończy w naszym kraju aż 9 mln ton artykułów spożywczych. Kielecki Bank Żywności zorganizował dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich warsztaty dotyczące szanowania pożywienia.

Jak informuje Anna Mazur z banku, by ograniczyć marnowanie wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. - Po pierwsze planujmy zakupy, czyli do sklepu przychodźmy z listą produktów, których zabrakło nam w domu. Nie dajmy się złapać na promocje i kupowanie kilku takich samych produktów po obniżonej cenie. Poza tym, jedzenie które nam zostało możemy przetwarzać – dodaje Anna Mazur.

W warsztatach wzięły udział m. in. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli. Jak przyznały, starają się nie wyrzucać jedzenia.

- Nie ma sensu na zapas gromadzić jedzenia w domu, bo przecież w każdej niemal chwili można iść do sklepu i dokupić brakujące produkty. U mnie w domu raczej staramy się kupować tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. Szkoda pieniędzy i środowiska – mówili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli.

Marnowanie żywności, to również biliony litrów straconej wody i ogromne ilości zmarnowanej energii. Szacuje się, że wyrzucając kilogram ziemniaków marnujemy 300 litrów wody, a jedna kanapka z serem, która zamiast do żołądka trafia na wysypisko, to 90 litrów zmarnowanej wody.

Reklama