Niepełnosprawni w Jędrzejowie mają nowy internat

Data publikacji: 17.10.2019 17:35
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.10.2019 Jędrzejów. Oficjalne oddanie do użytku nowego internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej

17.10.2019 Jędrzejów. Oficjalne oddanie do użytku nowego internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Jędrzejowie odbyło się oficjalne oddanie do użytku nowego internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej. Znajduje się on w przebudowanej i dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych bursie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Podczas modernizacji w budynku internatu powstała winda, poszerzone zostały klatki schodowe, wybudowano podjazdy dla osób niepełnosprawnych, a także utworzono 15 czteroosobowych pokoi.

Jak powiedziała Agnieszka Zaczkowska, dyrektor placówki - teraz 37 wychowanków ośrodka mieszka w dużo lepszych warunkach niż wcześniej. Jak dodała, otwarcie internatu odbyło się w Dniu Patrona, którym od 14 lat jest prof. Maria Grzegorzewska.  

- Otwieramy nasz nowy dom, wyjątkowe miejsce, w którym osoby niepełnosprawne odnajdą radość, sens życia oraz swoje miejsce na ziemi. Prof. Maria Grzegorzewska, która jest patronem ośrodka zawsze powtarzała, że ważne są warunki w jakich dziecko niepełnosprawne przebywa - powiedziała.

Aneta Błaszkiewicz, przedstawiciel Rady Rodziców podziękowała wszystkim osobom i instytucjom za to, że w nowym budynku internatu ich dzieci mają nowoczesny i przyjazny dom, który stwarza warunki do rozwoju. Szczególne podziękowania skierowała do dyrekcji i wychowawców Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

- Swoim wielkim zaangażowaniem i pracą przyczynili się do stworzenia podopiecznym bezpiecznego i domowego klimatu - mówiła pani Aneta.

Obecnie w ośrodku uczy się 90. wychowanków z czego 37 mieszka w internacie w grupach wychowawczych. Ponadto 9 dzieci objętych jest zajęciami wczesnego wspomagania. W nowym budynku internatu prowadzone są zajęcia rewalidacyjne, natomiast szkoła znajduje się w budynkach na ul. Przypkowskiego w Jędrzejowie.

Przypomnijmy, do ubiegłego roku internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie swoją siedzibę miał w Węgleńcu. Ponieważ ten budynek, ani internat w Jędrzejowie, który mieścił się na ul. Krzywoustego nie spełniały norm zapisanych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 2015 roku, ówczesne władze Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie podjęły decyzję o dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych byłego internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Prace rozpoczęły się w 2016 roku.

Reklama