Jubileusz szkoły w Borkowie. Placówka ma już sto lat

Data publikacji: 18.10.2019 17:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2019 Borków. Uroczystości w 100 - lecie istnienia szkoły podstawowej

18.10.2019 Borków. Uroczystości w 100 - lecie istnienia szkoły podstawowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stulecie istnienia świętuje dziś Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkowie. Z tej okazji placówka wybrała dla siebie patrona. Jest nim święta Królowa Jadwiga. Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Później na scenie ustawionej przed budynkiem szkoły zebrani mogli poznać historię placówki.

Powstała ona w 1919 roku. Izba, w której odbywały się lekcje mieściła się wówczas w czworakach tartacznych, a do obwodu szkoły należały miejscowości Borków i Słopiec Rządowy. W 1946 roku wybudowano za wsią drewniany barak, przeznaczony na szkołę. Powiększył się też obwód placówki, do którego dołączyła wieś Trzemosna. W obecnym miejscu szkoła funkcjonuje od 1965 roku. Niewiele brakowało, by w 2012 przestała istnieć, bowiem poprzednie władze gminy Daleszyce zdecydowały o jej zamknięciu. Rodzice uczniów oraz nauczyciele założyli wówczas stowarzyszenie, które przejęło prowadzenie placówki. Anna Moszyńska, dyrektor szkoły mówi, że mimo wielu wyzwań był to wspaniały czas w jej życiu.

- To było wkładanie wielu wysiłków również fizycznych w to, by zmienić wnętrze tej szkoły, żeby inaczej zorganizować jej pracę. Udało się to dzięki wspaniałym nauczycielom i uczniom - mówi Anna Moszyńska.

Jak dodaje, dziś Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkowie jest placówką nowoczesną i świetnie kształcącą. Właśnie trwa wdrażanie ekranów dotykowych, które zastąpią tablice interaktywne.

Weronika i Błażej, uczniowie szkoły są zadowoleni z tego, że kształcą się w Borkowie. Oboje mają mnóstwo wspaniałych wspomnień związanych ze szkołą.

- Dla mnie jedno z najważniejszych to poznanie moich obecnych przyjaciół - mówi Weronika.

Błażej dodaje, że zastanawiał się nad nauką w większej szkole, ale wybrał Borków i jest zadowolony.

- Wszyscy się tu znamy. Klasy są małe, co ma plusy i minusy. Największym minusem jest fakt, że często jesteśmy pytani. Ale podoba mi się moja szkoła - twierdzi Błażej.

W placówce oraz towarzyszącym jej przedszkolu kształci się około 120 dzieci. Patronat nad uroczystościami stulecia szkoły objęła Agata Kornhauser-Duda. Społeczność szkoły mogła obejrzeć film z gratulacjami nagrany przez Pierwszą Damę.

Reklama