Miasto działa na niekorzyść „Zieleni”?

Data publikacji: 19.10.2019 06:58
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.10.2019. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Marcin Stępniewski - radny Rady Miasta Kielce

17.10.2019. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Marcin Stępniewski - radny Rady Miasta Kielce
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Minimum 300 tys. zł mogło stracić Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach na zleceniach, które zamiast u miejskiej spółki były zamawiane u prywatnych firm - twierdzi Marcin Stępniewski, kielecki radny Prawa i Sprawiedliwości. Miasto miało wybierać zewnętrzne przedsiębiorstwa między innymi do wykonywania niektórych prac porządkowych.

Radny uważa, że ma to znamiona działania na niekorzyść spółki. 

- Samorząd jest w 100 proc. właścicielem Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, które wykonuje szereg usług dla miasta. Mimo to, w wielu zleceniach jest pomijane. Nie byłoby to zaskakujące, gdyby firmy mogły zrealizować zlecenia taniej, ale okazuje się, że RPZiUK nie dostało nawet zapytania ofertowego - mówi radny.

Marcin Stępniewski dodaje, że wszystkie zamówienia miały pochodzić z Wydziału Gospodarki Komunalnej kieleckiego magistratu. Dotyczyły między innymi drobnych usług naprawczych, sprzątania miasta oraz obsługi cmentarzy.

Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc uważa, że radni nie powinni czuć się zaniepokojeni, a wszystkie umowy zawierane były zgodnie z przepisami.

- Zlecenia zewnętrzne dotyczyły specjalistycznych usług, np. ochrony przyrody, wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-zabezpieczających przy drzewach, które są pomnikami przyrody - powiedział Arkadiusz Kubiec.

Jednak w opinii radnego Marcina Stępniewskiego, to nie jest prawda.

- Na początku twierdzono, że RPZiUK nie wykonuje takich usług, ale dostałem odpowiedź od spółki, z której wynika, że te działania również są w zakresie kompetencji miejskiej firmy - mówi radny i dodaje, że wiele dokumentów wciąż budzi wiele wątpliwości, a odpowiedzi władz miasta na jego interpelacje są niekompletne.

Marcin Stępniewski dodaje, że Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych mogło być pomijane także przy zlecaniu usług przez Miejski Zarząd Dróg.

- W najbliższym czasie zamierzam wystąpić o udostępnienie rejestru faktur także z MZD, żeby móc zweryfikować, czy taka sytuacja nie miała miejsca także w tej instytucji. Informacje, które do mnie docierają, są niepokojące, a sprawa wymaga kontroli - dodaje radny.

Reklama